Jednym z punktów środowego posiedzenia Sejmu jest ustawa medialna. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, wniesionym przez posłów PiS, właścicielami nadawców telewizyjnych nie mogły być podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zmiany uderzą w TVN. Stacja należy do kapitału z USA.
Marek Belka o głosowaniu w Sejmie ws. wolnych mediów
Marek Belka napisał w mediach społecznościowych, że „posłowie, którzy podniosą rękę za prawem odbierającym obywatelom wolne media, muszą mieć świadomość, że ta ręka już zawsze będzie brzydko pachnieć szambem dyktatury”. Blok głosowań zgodnie z harmonogramem rozpocznie się o godz. 15:30 i ma potrwać do godz. 19.
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki pytany przez TVN24, czy tzw. ustawa medialna zostanie dziś uchwalona odpowiedział, że „prawdopodobnie tak”. Podobnie uważa Tomasz Siemoniak z KO, który wskazał na antenie Polskiego Radia 24, że „jeśli Jarosław Kaczyński zdecydował we wtorek, żeby głosować ustawę anty-TVN, to znaczy, że ma większość”.
PiS znalazł poparcie ws. „lex” TVN?
Siemoniak podkreślił jednak, że „każdy głos może się liczyć”. Przeciwko głosować będzie najprawdopodobniej Porozumienie, które zgłaszało uwagi do „lex TVN”. Brak poparcia zapowiedział Stanisław Tyszka z Kukiz’15. Nie wiadomo, jak zachowa się Konfederacja. Artur Dziambor w rozmowie z „Rzeczpospolitą” tłumaczył, że na godz. 15 zaplanowana jest konferencja ws. posiedzenia koła. Ugrupowanie ma być podzielona na dwie frakcje.
Czytaj też:
Jednodniowe posiedzenie, które może wszystko wyjaśnić. Co z „Lex TVN”?