Rządowy projekt, przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada zaostrzenie przepisów dotyczących cudzoziemców. Projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej skupia się głównie na zaostrzeniu przepisów odnoszących się do nielegalnego przekroczenia granicy.
Jak czytamy w treści dokumentu, w sytuacji, gdy pogranicznicy zatrzymają cudzoziemca, który nielegalnie przekracza naszą granicę, będzie on miał poważne problemy z ubieganiem się o pozostanie na terytorium Polski. Nowe przepisy wprowadzają zapis, który zobowiązywać będzie migranta do opuszczenia Polski. Cudzoziemiec taki zostanie również objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Dane takiego cudzoziemca na okres wskazany w zarządzeniu zamieszczone zostaną w wykazie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany.
Projekt uzasadniony aktualną sytuacją
W uzasadnieniu wskazano, że powodem wprowadzanych zmian jest „dostosowanie przepisów prawa krajowego do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej”.
W ostatnim czasie na granicy Polska-Białoruś trwa kryzys migracyjny spowodowany działaniami reżimu Łukaszenki. Na Białoruś celowo zwożeni są migranci, których następnie „podrzuca się” pod granicę z Polską i Litwą. Działania te mają na celu wywarcie presji na Unii Europejskiej.
Czytaj też:
Chaos przy polskiej granicy. Radosław Sikorski: Granica Unii Europejskiej musi być kontrolowana