RMF FM i „Dziennik Gazeta Prawna” opublikowały w czwartek 2 września najnowszy sondaż partyjny, przeprowadzony przez United Surveys. Jak wynika z badania zrealizowanego 31 sierpnia tego roku (a więc już po zmianach w koalicji rządzącej, dymisji Jarosława Gowina i odejściu Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy), liderem pozostaje Prawo i Sprawiedliwość (a więc Zjednoczona Prawica: PiS, Solidarna Polska).
Prawo i Sprawiedliwość w tym sondażu uzyskało poparcie na poziomie 37,1 proc. (to poprawa wyniku z analogicznego badania United Surveys z 7 lipca, wtedy głos na PiS zadeklarowało 33 proc. uczestników). Druga na podium jest Koalicja Obywatelska, którą wskazało 25 proc. respondentów (to wzrost o ponad 6 punktów procentowych, w lipcu na KO chciało zagłosować 18,6 proc.).
Sondaż: Hołownia traci, Polska 2050 za Lewicą, tuż przed Konfederacją
Podium w tym sondażu zamyka Lewica (Nowa Lewica i Razem), na którą głos oddałoby 9 proc. badanych (wzrost poparcia, w lipcu było to 7,8 proc.).
Fatalnie wygląda sytuacja Polski 2050 Szymona Hołowni – ta formacja w sondażu zanotowało 8,4 proc. poparcia. To ogromny spadek, ponieważ w analogicznym badaniu w lipcu Polska 2050 miała 16,6 proc. głosów „Na spadku notowań ruchu byłego kandydata na prezydenta zyskuje głównie Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni). Umacnia się także rządzące Prawo i Sprawiedliwość” – czytamy na stronach RMF FM.
Z badania United Surveys wynika, że do parlamentu dostałaby się jeszcze tylko jedno ugrupowanie, a konkretnie Konfederacja. Na koalicję KORWiN z Ruchem Narodowym swój głos chce oddać 8,1 proc. respondentów (wzrost o 1,1 punktu procentowego). Pod progiem wyborczym znalazło się PSL-Koalicja Polska, na które zagłosowałoby 4,5 proc. respondentów (w lipcu ta formacja mogła liczyć na 6 proc. głosów).
7,9 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi „nie wiem”, gdy przyszło im wybrać, na kogo oddaliby swój głos. Frekwencja wyniosłaby ponad 56 proc. (40,8 proc. badanych wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, gdy pytano o udział w wyborach, a 15,9 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej tak”).
Czytaj też:
Zalewska „plagą” polskiej szkoły? Europosłanka odpowiada: Hołownia nie rozumie