Podczas konferencji prasowej wiceministra obrony narodowej i p.o. przewodniczącego nowego stowarzyszenia na polskiej scenie politycznej Marcina Ociepy, dowiedzieliśmy się, jakie cele stawiają sobie parlamentarzyści zgromadzeni wokół tej inicjatywy. – Celem „OdNowy” jest zbudowanie ogólnopolskiego ruchu społecznego i zdefiniowanie na nowo debaty publicznej, życia publicznego, wartości. Czyli jednym słowem odnowa Rzeczpospolitej, odnowa debaty publicznej, odnowa podejścia do współpracy rządu z samorządem i te trzy priorytety: rozwój, bezpieczeństwo, samorządność – wyjaśniał Ociepa.
Jak dodał, sześcioro parlamentarzystów wchodzących w skład „OdNowy”, nadal będzie głosować podobnie jak PiS, przynależąc nieoficjalnie do frontu Zjednoczonej Prawicy. W skład nowego stowarzyszenia wchodzą byli parlamentarzyści Porozumienia Jarosława Gowina: p.o przewodniczącego Marcin Ociepa, posłowie Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowak, Wojciech Murdzek i Andrzej Gut-Mostowy, a także senator Tadeusz Kopeć.
Zjednoczona Prawica bez Porozumienia
Przypomnijmy, że w sierpniu doszło rozpadu Zjednoczonej Prawicy, co poprzedziły konflikty między koalicjantami wchodzącymi w skład większości rządzącej. W wyniku odwołania ze stanowiska wiceminister rozwoju Anny Korneckiej, protegowanej ówczesnego wicepremiera i ministra rozwoju Jarosława Gowina, szef Porozumienia przystąpił do kontrofensywy. Nie zakończyła się ona jednak pojednaniem, a dymisją Jarosława Gowina.
Decyzja ta spowodowała, że Gowin wraz z częścią swoich parlamentarzystów, opuścił Zjednoczoną Prawicę, a na włosku zawisła zdolność pozostałych koalicjantów (PiS i Solidarnej Polski) do dalszego sprawowania władzy. W trakcie politycznego trzęsienia ziemi, od Gowina odeszło kilkoro jego dawnych współpracowników, czego efektem jest założone właśnie stowarzyszenie „OdNowa”.
Kręte losy Porozumienia zaczęły się już jednak wcześniej, kiedy na początku 2021 roku nastąpił potężny konflikt między Gowinem a europosłem Adamem Bielanem. Skutkiem sporu były podziały w partii, które już w pierwszej połowie tego roku pozbawiły Gowina części parlamentarzystów. Kilka miesięcy temu Bielan ogłosił powstanie Partii Republikańskiej, w której zaczęło pojawiać się coraz więcej polityków „podbieranych” ze sceny politycznej, w tym część „bielanowców”, którzy podczas konfliktu Bielan-Gowin, stanęli po stronie Bielana. Zarówno Partia Republikańska, jak i stowarzyszenie „OdNowa” deklarują wsparcie dla PiS, zapewniając partii Kaczyńskiego dodatkowe szable podczas głosowań.
Czytaj też:
Jarosław Gowin bije się w pierś. „Przykładałem rękę do rzeczy, które nie były dobre dla Polski”