W środę 11 sierpnia podczas burzliwego posiedzenia Sejmu, na którym doszło do głośnej reasumpcji, posłowie zagłosowali w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która potocznie jest nazywana „lex TVN”. 228 polityków było „za” przyjęciem noweli, a 216 „przeciw”.
Od momentu pojawienia się „lex TVN” w formie projektu budził on duże emocje. Opozycja i wielu przedstawicieli mediów, a także liczni eksperci, krytycznie odnosili się do procedowanej nowelizacji. Ich zdaniem, godzi ona w wolność i pluralizm mediów, a także uderza w relacje z USA. Z kolei politycy PiS przekonują, że zmiany nie są wymierzone w media i wolność słowa, a mają jedynie zwiększać rolę polskiego kapitału na medialnym rynku. W międzyczasie prezydent Andrzej Duda zasugerował, że gdy ustawa trafi na jego biurko, zawetuje ją.
„Lex TVN”. Senat podjął decyzję
Po prawie miesiącu od przyjęcia noweli przez Sejm odbyło się głosowanie w Senacie. 53 senatorów głosowało „za” odrzuceniem ustawy, 37 było „przeciw”, a 3 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu wzięło udział 93 senatorów. Zgodnie z decyzją izby wyższej polskiego parlamentu nowelizacja została odrzucona.
Czytaj też:
KRRiT podjęła decyzję w sprawie koncesji dla TVN24. Jest wpis do rejestru