W czwartek 16 września w Sejmie, gdy minister zdrowia udzielał posłom i posłankom informacji na temat polityki rządu w walce z pandemią COVID-19, na mównicy zjawił się Grzegorz Braun z Konfederacji, który w przeszłości przynosił do parlamentu m.in. książki „Fałszywa pandemia”, działa też przeciwko rzekomemu „sanitaryzmowi”. Po tym, jak skończył się mu czas na mównicy, Braun zwrócił się do Niedzielskiego i wykrzyczał: – Będziesz pan wisiał!
Braun wywołał skandal, a w obronie ministra od razu wystąpili posłowie i posłanki, którzy byli wtedy na sali. Po krótkiej przerwie i wykluczeniu posła Konfederacji z obrad, głos w sprawie zabrała marszałek Elżbieta Witek. Jak przekazała, złożyła zawiadomienie do prokuratury w związku z groźbami karalnymi, które skierował do Adama Niedzielskiego poseł Braun.
Niedzielski złożył zawiadomienie do prokuratury wniosek o ściganie Brauna
Jak przekazał Wprost.pl rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, 16 września Adam Niedzielski złożył do Prokuratury Krajowej wniosek o ściganie Grzegorza Brauna, który skierował wobec niego groźbę karalną (art. 190 Kodeksu karnego). Ponieważ minister jest osobą pokrzywdzoną w tym postępowaniu, to według art. 12 par. 1 KPK, takie postępowanie toczy się z urzędu z chwilą złożenia wniosku.
Art. 190 Kk dotyczący groźby karalnej brzmi:
„Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Braun ukarany przez Prezydium Sejmu
Grzegorz Braun został tego samego dnia, 16 września, ukarany przez Prezydium Sejmu za te oburzające słowa. Decyzją Prezydium, Brauna pozbawiono na sześć miesięcy diety poselskiej oraz obniżono mu uposażenie o 50 proc. (także na pół roku). W Prezydium Sejmu zasiadają marszałek Sejmu oraz wszyscy wicemarszałkowie.