Prezes PSL poinformował w sobotę, że klub parlamentarny Koalicji Polskiej złoży wniosek o skrócenie kadencji parlamentu. – Ten rząd nie może trwać dłużej – tłumaczył. – Szalejąca drożyzna, coraz trudniejsze warunki życia dla polskich rodzin, protesty kolejnych grup społecznych, dokręcanie śruby przedsiębiorcom, niszczenie wspólnoty samorządowej, konflikty na arenie międzynarodowej – to prawdziwy obraz rządów PiS – mówił w Poznaniu Władysław Kosiniak-Kamysz.
Nawiązując do planowanego na niedzielę przez Donalda Tuska wiecu, lider PSL stwierdził, że „demonstracje poparcia członkostwa Polski w UE są ważne, lecz przez ostatnie 6 lat niewiele dały”. – Szkodliwe działania rządu PiS trzeba jak najszybciej zakończyć. Dlatego składamy wniosek o skrócenie kadencji Sejmu i rozpisanie nowych wyborów – zapowiedział Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył też, że w momencie trwania stanu wyjątkowego nie można przeprowadzić wyborów, dlatego wniosek o skrócenie kadencji powinien być głosowany po jego zakończeniu. – Wtedy będzie jasny podział: kto jest za szkodliwymi rządami, a kto chce je zakończyć – mówił.
Kiedy Sejm może skrócić swoją kadencję?
Zgodnie z Konstytucją, Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów, czyli 307 osób. Oznacza to, że wniosek musiałaby poprzeć także część parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, która nie deklaruje zamiaru przeprowadzenia wcześniejszych wyborów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.
Gdy dojdzie do samorozwiązania Sejmu, prezydent zarządza wybory i wyznacza ich datę na dzień przypadający nie później niż w ciągu 45 dni od dnia przegłosowania skrócenia kadencji Sejmu.
Czytaj też:
Aleksander Kwaśniewski: Dwa dni temu przeżywałem jedną z najsmutniejszych chwil w moim życiu