Z powrotem Donalda Tuska część środowisk opozycyjnych wiązała duże nadzieje. Po trzech miesiącach od przejęcia przez niego sterów w Platformie początkowy sondażowy entuzjazm powoli jednak mija, a notowań PiS-u nie udało się wzmocnionej przez byłego premiera opozycji przeskoczyć. Na razie nieoficjalnie mówi się o tym, że Tuska boją się głównie w jego własnym klubie po tym, jak rozprawił się z uczestnikami słynnej imprezy u Roberta Mazurka. On sam nie składa jednak broni, czego dowodzi choćby niedzielna proeuropejska manifestacja, którą zwołał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Sondaż: Jaki wpływ ma Tusk na politykę?
Jak siłę rażenia byłego premiera widzą Polacy? W sondażu United Surveys dla „Wprost” zapytaliśmy o ocenę wpływu powrotu Donalda Tuska na polską scenę polityczną. Zdaniem 13 proc. badanych jest on bardzo duży. Odpowiedź „duży” wskazało 35,1 proc. badanych. Łącznie daje to 48,1 proc. pozytywnych wskazań. Przeciwnego zdania jest niemal tyle samo osób. Zdaniem 31,5 proc. respondentów powrót byłego premiera wywarł mały wpływ na krajową politykę, a w ocenie 19 proc. uczestników sondażu – bardzo mały. Niewielki jest procent osób niemających zdania w tej sprawie – zaledwie 1,5 proc.
Czy PiS-owcy boją się Donalda Tuska?
W ocenie powrotu Donalda Tuska różnią się wyborcy w zależności od płci. Podczas gdy o dużym jego wpływie na politykę mówi 49 proc. kobiet, to wśród mężczyzn mamy tylko 27 proc. takich wskazań. Słabe oceny były premier zbiera wśród najmłodszych wyborców: 37 proc. osób w wieku 18-29 lat uważa, że wpływ Tuska jest mały, a 40 procent – że bardzo mały.
„Bardzo duży” wpływ powrotu szefa Platformy Obywatelskiej widzi 6 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy i 29 proc. elektoratu Koalicji Obywatelskiej, a duży – odpowiednio – 30 i 48 procent. Zdaniem 40 proc. osób głosujących na PiS i jego koalicjantów siła oddziaływania Donalda Tuska jest „bardzo mała”.
Badanie zostało przeprowadzone przez United Surveys dla „Wprost” 8 października 2021 roku, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1000 osób.