W badaniu SW Research dla „Rzeczpospolitej” zapytano ankietowanych o to, czy w związku z konfliktem z unijnymi instytucjami m.in. Komisją Europejską polski rząd powinien zorganizować referendum w sprawie obecności naszego kraju w Unii Europejskiej. Jak się okazuje, zdania w tej kwestii są bardzo podzielone. Według 42,6 proc. respondentów referendum dotyczące członkostwa Polski w UE powinno się odbyć. Przeciwnego zdania jest 36,9 proc. badanych. Aż 20,5 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.
Polacy chcą zostać w UE?
Uczestników badania zapytano również o to, jak głosowaliby w referendum unijnym, gdyby zostało ono zorganizowane w najbliższy weekend. Zdecydowana większość Polaków opowiada się za dalszym członkostwem w UE. Takiego zdania jest 64,4 proc. respondentów. Polexit popiera 14,8 proc. ankietowanych. 14,1 proc badanych nie ma w tej sprawie sprecyzowanej opinii a 6,7 proc. w ogóle nie wzięłoby udziału w referendum.
Młodzi chcą polexitu?
Zdania w kwestii dalszej obecności Polski w UE są różne w różnych grupach wiekowych. – Częściej niż ogół za członkostwem Polski w UE głosowaliby mieszkańcy miast 200-499 tys. (72 proc.), osoby w wieku powyżej 50 lat (71 proc.), z wykształceniem wyższym (70 proc.). Natomiast przeciw nieco częściej niż ogół głosowaliby mężczyźni (20 proc.) oraz osoby w wieku 25-34 lata (19 proc.) – wyjaśnił Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu agencji SW Research.
Czytaj też:
Prof. Chwedoruk: Eurosceptycyzm w Polsce dopiero się pojawi. Jest coś, o czym politycy nie mówią