W piątek 12 listopada Mariusz Błaszczak poinformował, że „rozpoczął się rekonesans przed wsparciem wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii”. „Nasi żołnierze nawiążą współpracę przy umacnianiu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Po zakończeniu rekonesansu poinformujemy o szczegółach” – czytamy we wpisie ministra obrony narodowej.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Reakcja UE, NATO i ONZ
Świat przygląda się sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W środę 10 listopada w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na ten temat. Tego samego dnia do Warszawy przyjechał szef Rady Europejskiej Charles Michel, który spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim.
Z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem poinformowała o planach wobec białoruskiego reżimu. Jak zdradziła – nowe sankcje nałożą zarówno Stany Zjednoczone jak i UE. Zareagowało również NATO. Według organizacji „Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktykę hybrydową jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne”.
Głos w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej zabrała również Rada Bezpieczeństwa ONZ, która potępiła reżim Łukaszenki. „Potępiamy zorganizowaną instrumentalizację ludzi, których życie i dobrobyt zostały zagrożone dla celów politycznych przez Białoruś, żeby zdestabilizować sąsiednie kraje i zewnętrzne granice Unii Europejskiej oraz odwrócić uwagę od łamania praw człowieka we własnym państwie” – czytamy w dokumencie.
Czytaj też:
Migranci pobici i obrabowani pod Hajnówką. Kobiecie zdarto część ubrania