Pod koniec października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty okresowej kary w wysokości miliona euro dziennie w związku z niedostosowaniem się do postanowienia o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Niecały miesiąc wcześniej TSUE nałożył na Polskę inna karę - 500 tys. euro dziennie za brak wykonania decyzji w sprawie kopalni w Turowie. Jeśli te decyzje zostaną utrzymane, wówczas nasz kraj może płacić nawet 45 mln euro miesięcznie.
TSUE nałożył kary na Polskę. Ziobro składa wniosek do TK
Politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że nałożenie kar na Polskę jest nieuprawnione. O krok dalej poszedł Zbigniew Ziobro. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, Prokurator Generalny złożył w tej sprawie wniosek do TK. Według polityka kolejne orzeczenia TSUE w sposób nieuprawniony rozszerzają traktatowe kompetencje UE, naruszając postanowienia polskiej konstytucji i ignorując orzeczenia polskiego TK.
Zbigniew Ziobrochce, aby Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność z konstytucją art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.
Inny zaskarżony artykuł - 39 Statutu TSUE upoważnia prezesa lub sędziego TSUE do nałożenia na Polskę środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów RP.
Czytaj też:
Europejska konwencja praw człowieka niezgodna z Konstytucją RP? Ziobro składa wniosek do TK