Na początku listopada posłowie Konfederacji poinformowali, że zebrali 20 podpisów pod wnioskiem o odwołanie Włodzimierza Czarzastego z funkcji wicemarszałka Sejmu. Oprócz polityków Konfederacji pod wnioskiem podpisali się m.in. politycy Solidarnej Polski i PiS.
Inicjatywa posłów Konfederacji została podjęta w związku z posiedzeniem Sejmu z 28 października, kiedy przedstawiano m.in. projekt obywatelski „Stop LGBT”. Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, który wówczas prowadził obrady, wywiesił przed sobą tęczową flagę, a posłów prosił o wysłuchanie Krzysztofa Kasprzaka, który zabrał głos w imieniu wnioskodawców.
– Chcę powiedzieć, że demokracja ma wysoką cenę. Wysłuchałem najbardziej obrzydliwego wystąpienia w Sejmie, odkąd w tym Sejmie siedzę – powiedział Włodzimierz Czarzasty po zakończeniu wystąpienia Krzysztofa Kasprzaka.
Ryszard Terlecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że wniosek o odwołanie Czarzastego zostanie poddany pod głosowanie w Sejmie, ale nie na posiedzeniu, które rozpoczyna się we wtorek, a prawdopodobnie na następnym, zaplanowanym na początek grudnia.
Dwudniowe posiedzenie Sejmu. Jakie tematy zostaną poruszone?
We wtorek 16 listopada zaczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in.
- rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych,
- sprawozdaniem o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022,
- sprawozdaniem o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw,
- sprawozdaniem o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.
Na godz. 23:30 zaplanowano prace nad sprawozdaniem o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw.
W środę posłowie będą omawiać sprawozdanie o poselskim projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu, sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Traktatu w sprawie Eurokorpusu i statusu jego Dowództwa zawartego między Republiką Francuską, Republiką Federalną Niemiec, Królestwem Belgii, Królestwem Hiszpanii i Wielkim Księstwem Luksemburga, sporządzonego w Brukseli dnia 22 listopada 2004 r. Parlamentarzyści zajmą się również sprawozdaniem o komisyjnym projekcie ustawy o Narodowym Banku Polskim.