„Od wielu lat nasze państwo nie stało przed tak dużym zagrożeniem swego bezpieczeństwa i integralności granic. W chwili próby Sejm wyraża w tej sprawie solidarność z polskim rządem w tej sprawie wraz ze wszystkimi instytucjami państwa polskiego i osobami zaangażowanymi w obronę Polski i Polaków” – głosi uchwała o solidarności ws. ochrony polskich granic przyjęta przez posłów we środę, 17 listopada.
Dokument został podjęty w związku z atakiem reżimu Aleksandra Łukaszenki na Polskę przy wykorzystaniu sprowadzonych tysięcy migrantów na nasze granice. Za przyjęciem uchwały, której wnioskodawcami byli posłowie PiS, opowiedziało się 259 posłów, przeciw było 60, a od głosu wstrzymało się 98.
Granica polsko-białoruska. Co napisano w uchwale Sejmu?
„Pokolenia naszych przodków walczyły o wolną i niepodległą Polskę. Pamiętając o ich poświęceniu dziś naszym obowiązkiem jest stanąć ramię w ramię z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji, żołnierzami Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, i przedstawicielami innych służb dumnie noszącymi polski mundur i strzegącymi granic państwa oraz suwerenności naszej Ojczyzny” – stwierdzili posłowie.
„Sejm wyraża również wdzięczność lokalnej społeczności i wszystkim, którzy udzielają wsparcia naszym służbom na polskiej granicy oraz niosą pomoc humanitarną ofiarom kryzysu, za który pełną odpowiedzialność ponosi rząd Białorusi – podkreśliła Izba w uchwale.
Sejm stanowczo potępił akcje dezinformacyjne i inne działania prowadzące do destabilizacji Polski. „Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom wobec zewnętrznego ataku oraz zagwarantowanie nienaruszalności granic jest obowiązkiem państwa polskiego, wynikającym wprost z Konstytucji” – przypomnieli posłowie.
„Podstawowym zadaniem spoczywającym na wszystkich obywatelach, a w szczególności na reprezentantach polskiego narodu – niezależnie od poglądów politycznych – jest wspieranie instytucji państwa i jego służb” – podkreślił Sejm w przyjętym dokumencie.
Granica polsko-białoruska. Posłowie apelują o jedność
Izba w przyjętej uchwale zaapelowała o jedność w obliczu zagrożenia. „Rzeczpospolita Polska jest państwem silnym siłą swoich instytucji i swoich obywateli. Jeżeli będziemy solidarni, razem skutecznie stawimy czoła atakowi na nasze państwo. O tę solidarność Sejm zwraca się dziś do wszystkich Polaków” – napisali posłowie.