O pozytywnej opinii sejmowej komisji spraw zagranicznych dla Piotra Wilczka informuje na Twitterze Marek Magierowski. Jak wynika z przebiegu posiedzenia, komisja zajmowała się w czwartek dwiema kandydaturami. Opiniowano kandydaturę Piotra Wilczka na ambasadora w Wielkiej Brytanii, a także kandydaturę Tomasza Kobzdeja na ambasadora w Mołdawii. Obie propozycje spotkały się z poparciem polityków biorących udział w posiedzeniu.
Piotr Wilczek z poparciem sejmowej komisji spraw zagranicznych
Kandydaturę Piotr Wilczka przed komisją przedstawiał wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak podkreślał, doświadczenie Wilczka na podobnym stanowisku, jako ambasador w Stanach Zjednoczonych, to dobry prognostyk do pełnienia takiej funkcji także w Wielkiej Brytanii.
Piotr Wilczek zaznaczał z kolei, że objęcie placówki w Wielkiej Brytanii będzie dla niego ważnym wyzwaniem. Jak wskazywał, brexit spowodował, że między Wielką Brytanią a poszczególnymi krajami Unii Europejskiej, w tym Polski, należy stworzyć nowe stosunki dyplomatyczne. W tym miejscu podkreślał również znaczenie wymiany handlowej, jaka zachodzi między Polską a Wielką Brytanią.
Kim jest Piotr Wilczek?
Piotr Wilczek to syn grafika i witrażysty Pawła Wilczka. Jest profesorem nauk humanistycznych. W przeszłości był nauczycielem akademickim UŚ, a także dziekanem Wydziału Filologicznego, czy też członkiem Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk i Amerykańskiej Grupy Studyjnej przy Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
W 2016 roku prezydent Andrzej Duda nominował go na ambasadora Polski w USA i we Wspólnocie Bahamów. Pracę na tym stanowisku zakończył 31 października 2021 roku.