„Czy polski rząd powinien spełnić postulaty Unii Europejskiej w sprawie praworządności, m.in. zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i przywrócić do orzekania zawieszonych przez nią sędziów?" – to pytanie, na które odpowiedzieli uczestnicy sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. 55,9 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi twierdzącej. 29,4 proc. badanych jest odmiennego zdania, a 14,7 proc. nie umie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
Co dalej z Izbą Dyscyplinarną? Zbigniew Ziobro: Nie możemy pozwolić, żeby nam skakano po głowie…
O ewentualną likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego został zapytany Zbigniew Ziobro. – Nigdy jako minister sprawiedliwości, Solidarna Polska nie akceptowaliśmy likwidacji Izby Dyscyplinarnej jako takiej – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny na antenie Radia Plus. – Czyli nie ma zgody Solidarnej Polski, ministerstwa sprawiedliwości, pana ministra na likwidację Izby Dyscyplinarnej? – dopytywał dziennikarz prowadzący rozmowę.
– Jest zgoda na zasadniczą reformę sądownictwa, w tym Sądu Najwyższego. Natomiast nie ma zgody na realizowanie dyktatu UE – powiedział Zbigniew Ziobro. – Jestem przeciwny temu, aby Polsce były narzucane rozwiązania przez Unię Europejską, które łączą się z ograniczeniem polskiej demokracji – kontynuował polityk. Zbigniew Ziobro dodał, że „żeby nas szanowano, my też musimy się szanować”. – Nie możemy pozwolić, żeby ktoś nam skakał po głowie w sytuacji, jeżeli nie ma ku temu żadnych podstaw prawnych – stwierdził minister sprawiedliwości.