W październiku poznaliśmy projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który ma uporządkować stan prawny dotyczący wykorzystywania symboli narodowych. Ustawa ma dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych oraz wprowadzić korekty od dawna postulowane przez ekspertów.
Kancelaria Prezydenta krytykuje wprowadzone zmiany
Jedną ze zmian przewidzianych w projekcie jest przywrócenie w Polsce Chorągwi Rzeczypospolitej, wyjątkowego symbolu przynależnego tradycyjnie prezydentom. Chorągiew to płat tkaniny barwy czerwonej z wizerunkiem Orła Białego pośrodku.
Chorągiew przetrwała na uchodźstwie, ale w III RP do tej pory oficjalnie jej nie przywrócono. Teraz ma być umieszczana m.in. na budynkach, w których rezyduje prezydent, oraz na środkach lokomocji, którymi się przemieszcza.
Tylko że proponowany w Ministerstwie Kultury wzór chorągwi różni się od przedwojennego. Z Chorągwi zniknął tzw. wężyk generalski, czyli jej obramowanie.
I, jak ustaliła „Rzeczpospolita”, usuniecie wężyka, spotkało się z krytyką Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, która zgłosiła swoje uwagi. Po tej interwencji wężyk ma wrócić.
Projekt Ministerstwa Kultury krytykowany przez ekspertów
Ale sprawa Chorągwi Rzeczpospolitej to nie jedyna kwestia, która jest podnoszona przez ekspertów. „Rzeczpospolita” dotarła do opinii Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, skupiającego ekspertów od flag.
Eksperci są przeciw zdefiniowania czerwieni flagi i tarczy herbu jako karmazynu. „To niedopuszczalna ingerencja w historyczne barwy polskie” – można przeczytać w opinii, podkreślając, że właściwym odcieniem jest czerwień heraldyczna, definiowana jako cynober. Eksperci „zasadniczo sprzeciwiają” się też do pomysłu podziału flagi na dwa rodzaje: narodową biało-czerwoną i państwową z herbem naniesionym na biały pas.
– Naszych uwag jest dużo więcej, ale czas na konsultacje publiczne był zbyt krótki, byśmy mogli przyjąć wspólne stanowisko w ich sprawie. Uważamy, że prace nad tak ważnym projektem powinno poprzedzić powołanie specjalnej komisji eksperckiej – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego Krzysztof Jasieński.
Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, ministerstwo może być skłonne zmodyfikować projekt, gdyż zaproponowało spotkanie Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA, która zgłaszała wiele podobnych uwag.
Czytaj też:
Prezydent oddał hołd ofiarom stanu wojennego. „Precz z komuną, również z Sądu Najwyższego”