17 grudnia Sejm w błyskawicznym tempie odrzucił weto Senatu ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN. Za było 229 posłów z PiS i Kukiz'15, wstrzymało się 11 posłów Konfederacji, a przeciw było 212 posłów pozostałych klubów. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.
Lex TVN. Sondaż: Jak Polacy oceniają nowe przepisy?
Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że większość Polaków negatywnie ocenia przyjęcie nowej ustawy medialnej. „Zdecydowanie negatywną” opinie o zmianie przepisów ma 48,1 proc. biorących udział w badaniu. „Raczej negatywnie” ocenia je 8,6 proc. badanych - łącznie 56,7 proc. Przeciwnego zdania jest 25,6 proc. respondentów (odpowiedź „zdecydowanie pozytywnie” wybrało 14,1 proc. ankietowanych, a „raczej pozytywnie” 11,5 proc.). Zdania w tej sprawie nie ma 17,8 proc. badanych.
Lex TVN. Co powinien zrobić Andrzej Duda?
Jeszcze w sierpniu pojawiały się nieoficjalne informacje, że Andrzej Duda zawetuje ustawę, a dzisiaj najbardziej prawdopodobnym scenariuszem ma być odesłanie „lex TVN” do Trybunału Konstytucyjnego.
Wyniki sondażu United Surveys dla WP pokazują, że zdaniem większości ankietowanych Andrzej Duda powinien ustawę zawetować. Takiego zdania jest 50,7 proc. respondentów. Przeciwne zdanie ma 19,7 proc. respondentów. 12,5 proc. respondentów oddałoby decyzję w tej sprawie pod osąd Trybunału Konstytucyjnego.
Zapytaliśmy na Twitterze, co powinien zrobić Andrzej Duda w sprawie ustawy medialnej. Przeważająca większość osób, które wzięły udział w sondzie uznała, że lex TVN powinno zostać zawetowane (59,6 proc.). Według 31,2 proc. ankietowanych prezydent powinien podpisać ustawę. Zdaniem 5,4 proc. osób, które oddały głos w naszej sondzie, najlepszym rozwiązaniem będzie odesłanie lex TVN do Trybunału Konstytucyjnego. 3,9 proc. internautów nie ma w tej sprawie zdania.
Lex TVN. Co zrobi Andrzej Duda?
Jeszcze w sierpniu pojawiały się nieoficjalne informacje, że Andrzej Duda zawetuje ustawę, a dzisiaj najbardziej prawdopodobnym scenariuszem ma być odesłanie „lex TVN” do Trybunału Konstytucyjnego.
Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że prezydent skłania się właśnie ku takiemu rozwiązaniu. Źródła w Pałacu Prezydenckim przekazały dziennikarzom, że nie chodzi jednak o obronę stacji TVN a kwestie uprawnień głowy państwa. Ustawa przyjęta przez PiS zakłada bowiem, że prezydent nie mógłby już mianować członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Czytaj też:
Paweł Kukiz przerywa milczenie ws. „lex TVN”. Mówi o swoim sumieniu