O „spektaklu obrażającym uczucia religijne chrześcijan” jako pierwsza informowała Katolicka Agencja Informacyjna. Mowa o sztuce Rozy Sarkisian, zatytułowanej „Radio Mariia”. Jak streszcza KAI, w krytykowanym dziele przedstawiono Polskę, w której Kościół katolicki został zniszczony, świątynie zamienione na lokale rozrywkowe, a wierni poddawani są prześladowaniom przez służby mundurowe. Dodatkowo wspomniana rzecz wystawiana jest w Teatrze Powszechnym, który nie unikał w przeszłości podobnych tematów.
„W przedstawieniu pojawia się scena, gdzie do pojemnika na śmieci wyrzucane są krzyże, święte obrazy, portrety papieża i figura Chrystusa” – czytamy w relacji KAI. Recenzję spektaklu opublikowała też „Wyborcza”. Katarzyna Niedurny pisze w niej, że Ukrainka Roza Sarkisian stworzyła „Radio Mariia” w ramach międzynarodowego projektu Face to Faith i z dystansem patrzy na polskie sprawy.
„Spotykamy się 15 lat po obaleniu Kościoła, by na antenie dawnej stacji o. Rydzyka (obecnie ściganego przez władze państwowe) przypomnieć moment przełomu, opowiedzieć o słusznie minionych czasach Polski katolickiej, a także podsumować lata przemian”- pisze recenzentka. Podkreśla jednak, że sam spektakl jest nierówny i czasem zamiast śmieszyć, zwyczajnie żenuje.
Ordo Iuris: Wzrosła liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wobec chrześcijan
Adwokat Magdalena Majkowska z zarządu Ordo Iuris na łamach KAI podkreślała, że w ostatnich czasach „w sposób drastyczny wzrosła liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wobec chrześcijan”. Wymieniła obrazoburcze spektakle, niszczenie figur świętych czy fasad świątyń, ścinanie krzyży, demolowanie przydrożnych kapliczek, zakłócanie przebiegu nabożeństw oraz fizyczne atakami na osoby duchowne. Jej zdaniem bardzo ważne jest reagowanie na wszystkie podobne zdarzenia, by nie ośmielić kolejnych.
Ordo Iuris szykuje zawiadomienie ws. „Radio Mariia”
„Wyborcza” dowiedziała się, że Ordo Iuris szykuje zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Zamierza zgłosić w nim podejrzenie popełnienia przestępstw z art. 196 i 257 Kodeksu karnego. Chodzi o obrazę uczuć religijnych oraz znieważenie grupy ludności ze względu na jej przynależność wyznaniową. Wiadomo też o petycji do Rady Warszawy w sprawie „podjęcia kroków w celu zaprzestania prezentowania przedstawienia”. Podpisy zbierane są na platformie o nazwie „Stop Obrażaniu Chrześcijan”.
Czytaj też:
OMZRiK chwali się wygraniem bitwy z Żołnierzami Chrystusa: Pojedynek Davida z Goliatem