Polska walczy z piątą fala koronawirusa, wywołaną przez omikron. Od kilkunastu dni utrzymują się bardzo wysokie dzienne liczby zakażeń. We wtorek 1 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 39 114 nowych zakażeniach Sars-CoV-2. Z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło łącznie 239 osób. Spośród nich 173 miały choroby współistniejące.
Koronawirus w Polsce. Pat w sprawie „lex Rychlik”
W pełni zaszczepione jest 49,68 proc. polskiego społeczeństwa. Od kilku miesięcy trwa gorąca debata o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla wszystkich obywateli, jednak o przyjęciu takiego rozwiązania nie ma na ten moment mowy. Partia rządząca ma od kilku miesięcy ogromny problem z przeforsowaniem jakichkolwiek rozwiązań umożliwiających skuteczniejszą walkę z pandemią. Przeciwko weryfikacji szczepień przez pracodawców zbuntowali się posłowie z frakcji antyszczepionkowej w klubie PiS. W poniedziałek w Sejmie miało odbyć się pierwsze czytanie tzw. „lex Rychlik”, ale zostało przełożone na wtorkowe popołudnie. Również na wtorek zaplanowane jest specjalne posiedzenie Sejmu, na którym ma być procedowany projekt. Wszystko wskazuje jednak na to, że projekt nie uzyska większości. Nie zostawia na nim też suchej nitki opozycja, która była skłonna poprzeć wcześniejszą wersję ustawy („lex Hoc”).
Opozycja powinna współpracować z PiS? Sondaż
Tymczasem pracownia SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej” sprawdziła, co Polacy sądzą o ewentualnej współpracy PiS i opozycji w walce z pandemią. Zdecydowana większość, bo aż 70,3 proc. respondentów uważa, że opozycja powinna w tej sprawie współpracować z partią rządzącą. Odmienne zdanie wyraziło 13,6 proc. uczestników badania, a 16,1 proc. wskazało odpowiedź „nie mam zdania”.
Z kolei IBRiS na zlecenie „Super Expressu” zapytał emerytów, czy szczepienie przeciw COVID-19 powinno być obowiązkowe. Okazało się, że taki pomysł popiera 64,3 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest 31,6 proc. badanych. a 4,1 proc. nie ma w tej kwestii zdania.