W sondażu dla Onetu IBRiS zapytał, czy zmiany wprowadzone przez Polski Ład sprawiły, że Polacy zmienili preferencje wyborcze. 10 proc. badanych odpowiedziało, że „zdecydowanie zgadza się” z takim stwierdzeniem, a 8 proc., że „zgadza się”. Z kolei ponad 16 proc. stwierdziło, że ich preferencje „raczej nie uległy zmianie”. Dalej jednak czytamy, że największy odsetek, ponad 62 proc, stanowią osoby, które „zdecydowanie nie zgadzają się” ze stwierdzeniem, że Polski Ład zmienił ich preferencje wyborcze.
Wyborcy PiS nie przejęli się Polskim Ładem
Spośród wyborców PiS z 2019 roku, 25 proc. odpowiedziało, że Polski Ład zmienił ich preferencje. Jednak 80 proc. z nich i tak oddałoby głos na PiS, a pozostałe 20 proc. nie poszłoby na wybory. „Zmiana preferencji w kontekście Polskiego Ładu dotyczy więc zaledwie 5 proc. osób, które w wyborach w 2019 r. oddały głos na partię rządzącą” – czytamy.
Analitycy IBRiS stwierdzili, że „teza o negatywnym wpływie Polskiego Ładu na poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie znajduje potwierdzenia”, choć jednocześnie zmiany podatkowe nie zwiększyły poparcia PiS. Dalej jednak czytamy, że partii rządzącej, w porównaniu do 2019 roku, ubywa wyborców. Przez ostatnie lata partia Jarosława Kaczyńskiego straciła co czwartego wyborcę.
Również na wyborców opozycji Polski Ład nie wpłynął znacząco. 78 proc. z nich stwierdziło, że zmiany podatkowe nie wpłynęły na ich preferencje. Grupą, na którą program PiS wpłynął, są wyborcy niezdecydowanie. Niemal 30 proc. zmieniło swój wybór pod wpływem rządowego programu.
„29 proc. wyborców Andrzeja Dudy w wyborach w 2020 r. deklaruje, że pod wpływem Polskiego Ładu zmieniła swoje preferencje polityczne” – czytamy dalej. W przypadku Rafała Trzaskowskiego 89 proc. wyborców stwierdziło, że nie zmieniło preferencji.
Czytaj też:
Inicjatywa Andrzeja Dudy dzieli obóz PiS. Jeden z wicepremierów patrzy jednak na nią „życzliwie”