21 lutego w godzinach wieczornych Władimir Putin wygłosił orędzie do narodu. Prezydent Rosji stwierdził, że „Ukraina jest integralną częścią rosyjskiej historii”. Przywódca zaznaczył, że „współczesna Ukraina została stworzona przez sowiecką Rosję”.
Putin krytykuje rozszerzanie NATO
Władimir Putin stwierdził w swoim wystąpieniu, że poszerzanie NATO na wschód od Niemiec było błędem. – Chcą nas przekonać, że NATO to traktat pokojowy. Ale jednak na początku lat 90-tych zapewniano nas, że po zjednoczeniu Niemiec granica wpływów NATO nie przesunie się ani o centymetr na wschód – stwierdził.
Polityk przypomniał, że domagał się od Zachodu gwarancji o nieposzerzaniu NATO na wschód, nierozmieszczaniu nowej broni ofensywnej w pobliżu granic Rosji oraz powrót do infrastruktury wojskowej z 1997 r. – Takiej zgody nie dostaliśmy. Mamy zatem pełne prawo, aby zabezpieczyć naszą suwerenność i bezpieczeństwo – powiedział zapewniając, że Rosja zawsze chciała rozwiązywać najważniejsze sprawy przy stole negocjacyjnym.
Putin o Polsce
– Kraje Europy Wschodniej przyniosły do NATO swoje kompleksy dotyczące rosyjskiego zagrożenia – mówił Władimir Putin, po czym dodał, że „wyrzutnie tarczy antyrakietowej w Polsce mogą być użyte do pocisków ofensywnych”.
Putin podpisał dekret o niepodległości dwóch republik w Donbasie
Po długim, historycznym wywodzie i kuriozalnych sugestiach m.in. że „Ukraina pracuje nad własną bronią nuklearną”, Władimir Putin poinformował, że podjął decyzję o podpisaniu dekretu ws. Donbasu. – Ta decyzja powinna być podjęta dawno temu, by uznać niepodległość i niezależność Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej – powiedział, ogłaszając, że Rosja uznaje niepodległość separatystycznych republik.
Władimir Putin w obecności kamer podpisał dekret w tej sprawie, a byli przy tym także przywódcy separatystycznych republik – Denis Puszylin (przywódca DRL) oraz Leonid Pasiecznik. Z nimi rosyjski prezydent podpisał natomiast umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy.
Eksperci podkreślają, że republiki te formalnie wciąż stanowią integralną część Ukrainy, a zatem nie można podpisywać z nimi żadnych traktatów międzynarodowych.
Czytaj też:
Putin podpisał dekret o niepodległości dwóch republik w Donbasie. Co to oznacza?