Sondaż Rating Sociological Group przeprowadzono 26 kwietnia, na reprezentatywnej grupie 1000 obywateli Ukrainy.
Ankieterzy pytali o to, jak Ukraińcy oceniają światowych przywódców.
Duże zaufanie do Dudy, Johnsona, Bidena
Najwięcej osób (aż 92 proc. badanych) pozytywnie oceniło prezydenta Polski Andrzeja Dudę, a nieco mniej (87 proc.) premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona oraz prezydenta USA Joe Bidena (86 proc.).
Najsłabszym zaufaniem Ukraińcy darzą kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Pozytywnie oceniło go 30 proc. badanych, a negatywnie 54 proc. Stosunek do szefa niemieckiego rządu zmienił się w porównaniu z czasem sprzed inwazji Rosi na Ukrainę. W styczniu o Scholzu negatywnie wypowiedziało się 23 proc. Ukraińców.
Nieco lepiej obywatele Ukrainy ocenili szefową Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen (66 proc.)
76 proc. Ukraińców dobrze oceniło prezydenta Turcji Recepa Erdogana, a 75 proc. prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdę. 75 proc. wypowiedziało się pozytywnie o prezydencie Francji Emmanuelu Macronie (badanie przeprowadzono już po jego reelekcji).
Absolutna większość respondentów wypowiedziała się negatywnie o przywódcach Białorusi (96 proc.) oraz Rosji (98 proc.).
W piątek w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z polskimi dziennikarzami, m.in. z korespondentką „Wprost” Karoliną Bacą-Pogorzelską. Zełenski kolejny raz podziękował Polakom – społeczeństwu i władzy – za ogromne wsparcie dla jego rodaków. Wspominał też swoje wielokrotne rozmowy z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
– A swoim obywatelom przypominam, że są w gościach, ale apeluję, by po wojnie jednak wrócili do kraju i pomagali w jego odbudowie – dodał Zełenski.Wojna na Ukrainie. Spada wiara w skuteczność sankcji
W ankiecie Rating Sociological Group badani odpowiadali także na pytania dotyczące dostaw broni w czasie wojny na Ukrainie oraz o to, czy sankcje gospodarcze nakładane na Rosji są wystarczające.
65 proc. Ukraińców oceniło, że dostawy broni nie są wystarczające, 29 proc. uważało, że są wystarczające. Tylko 20 proc. respondentów było zadowolonych z rozmiaru sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję z powodu wojny. Ostatni odsetek zmienił się w porównaniu z marcem, gdy z sankcji zadowolonych było 33 proc. ankietowanych.
Mimo trwającej wojny 80 proc. ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że „sprawy w kraju idą w dobrym kierunku”.
Czytaj też:
Co myślą Ukraińcy o wstąpieniu do Unii Europejskiej? Sondażowy rekord