Abp Paul Gallagher pełni w Watykanie rolę sekretarza ds. kontaktów z państwami, czyli jest odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych. W piątek 20 maja abp Gallagher odbył wizytę do Kijowa, gdzie spotkał się m.in. z szefem ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebą.
Papieski wysłannik do Kijowa: Papież może nadal odgrywać bardzo ważną rolę w rozwiązaniu konfliktu
Po powrocie do Watykanu abp Gallagher udzielił wywiadu portalowi Vatican News. Szef watykańskiej dyplomacji stwierdził, że wizyta była dla niego możliwością „spotkania wielu ludzi, którzy dali heroiczne świadectwo przejawiające się prostymi gestami oraz dostrzeżenia ogromnego cierpienia”.
Abp Gallagher stwierdził, że wszyscy w kierownictwie politycznym Ukrainy „wyrażają uznanie dla słów Papieża w kontekście wojny”. – Widzą, że Papież «wyczuwa puls» tego narodu w jego cierpieniu. Dlatego myślę, że czują oni, iż Stolica Apostolska i sam Ojciec Święty, mogą nadal odgrywać bardzo ważną rolę w tym konflikcie i jego rozwiązaniu. Jest ku temu przestrzeń. Prezydent Zełenski uważa, że ostateczne rozwiązanie musi przynieść dyplomacja – ocenił sekretarz ds. relacji z państwami.
– Papież może nadal odgrywać bardzo ważną rolę w tym konflikcie i jego rozwiązaniu. Jest na to przestrzeń. Należy też uważać, aby nie rozpocząć nowego wyścigu zbrojeń w Europie i na świecie – uważa abp Gallagher.
Abp Gallagher: Ukraina musi otrzymywać pomoc wojskową
Szef watykańskiej dyplomacji był pytany o zachodnią debatę o dozbrajaniu Ukrainy i o możliwe zakończenie konfliktu. W odpowiedzi ocenił, że „jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o pokoju i pojednaniu”.
– Wielu z którymi rozmawialiśmy, mówiło nam, że rozumieją, że są to wartości głęboko ludzkie i chrześcijańskie, ale niestety, ludzie bardzo ucierpieli w tych miesiącach. Jest jeszcze za wcześnie. Ukraina musi się bronić i w tym celu musi otrzymywać pomoc, w tym pomoc wojskową – powiedział abp Gallagher w rozmowie z Watican News. – Zawsze podkreślaliśmy, że musi istnieć pewna proporcjonalność, ponieważ ponowne rozpoczęcie wyścigu zbrojeń w Europie i na świecie nie jest wskazane – dodał.
Czytaj też:
Gronkiewicz-Waltz: Myślę, że papież ma trochę szpiegów koło siebie rosyjskich