Inwazja Rosji na Ukrainie trwa już 110. dzień i nic nie wskazuje na to, żeby działania wojenne miały szybko się zakończyć. Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) poinformował w najnowszym komunikacie, że „wojska rosyjskie osiągają postępy w przesuwaniu się na południowy wschód od Iziumu w obwodzie charkowskim w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy”. Trwają zaciekłe walki o Siewierodocnieck w obwodzie ługańskim. Rosjanie wysadzili dwa mosty na rzece Doniec, które łączyły to miasto z Lisiczańskiem. Analitycy zaznaczają jednak, że rosyjska armia nadal jednak nie przejęła pełnej kontroli nad miastem, gdzie siły ukraińskie kontrolują przemysłową dzielnicę z zakładami chemicznymi Azot.
Wojna na Ukrainie. Polacy nie wierzą w szybki koniec konfliktu
Nadziei na szybkie zakończenie wojny nie mają też Polacy. IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał respondentów o opinię na temat przyszłości konfliktu i wyniki sondażu nie są optymistyczne. 48,8 proc. badanych uważa, że „czeka nas długotrwały konflikt, który będzie wyniszczający dla Ukrainy, ale także dla krajów UE”. 20,8 proc. jest zdania, że „wojna nie skończy się bez bardziej zdecydowanych działań sojuszników Ukrainy”. Z kolei 17,9 proc. wyraża przekonanie, że „kraje UE dogadają się z Putinem i poświęcą Ukrainę dla swoich interesów”. Tylko 6,6 proc. respondentów uważa, że „sankcje wobec Rosji zmuszą ten kraj szybkiego zakończenia działań wojennych i wycofania się”.
Największy pesymizm wśród najmłodszych
Dziennik zaznaczała, że aż 61 proc. wyborców niezdecydowanych, którzy nie wiedzą, na kogo zagłosują w najbliższych wyborach, uważa, że wojna potrwa długo. Takie przeświadczenie ma też 51 proc. zwolenników opozycji i 36 proc. elektoratu PiS.
Nadziei na szybkie zakończenie konfliktu nie mają też najmłodsi uczestnicy badania. Aż 71 proc. z nich widzi sytuację pesymistycznie, z kolei w grupie wiekowej 50–59 lat to 45 proc., a wśród osób powyżej 70 roku życia to tylko 30 proc.
Sondaż został przeprowadzony przez IBRIS w dniach 3-4 czerwca na próbie 1100 respondentów metodą CATI.
Czytaj też:
Wołodymyr Zełenski przypomina rosyjską tezę sprzed miesiąca. „Donbas się trzyma”