Jak informuje portal Politico, powołując się na swoje źródła w Brukseli, Komisja Europejska zarekomenduje przyznanie Ukrainie oficjalnego statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Taka decyzja miała zostać podjęta podczas poniedziałkowej debaty komisarzy, po powrocie Ursuli von der Leyen z Kijowa.
„Jedyny kraj w Europie, gdzie ludzie ginęli za unijne flagi”
Urzędnicy zaznajomieni z debatą wśród komisarzy stwierdzili, że istnieje duża świadomość poświęceń ponoszonych przez Ukraińców i wyraźne uznanie potrzeby wysłania silnego komunikatu do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że stracił on jakąkolwiek szansę na odzyskanie Ukrainy w jego rzekomej strefie wpływów.
Ukraina prowadzi proeuropejska politykę od rewolucji Euromajdanu z lat 2013-2014, którego przyczyną było niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.
– Komisja nie zapomina, że Ukraina jest jedynym krajem w Europie, w którym ginęli ludzie, do których strzelano, ponieważ znajdowali się na ulicach z flagami UE” – powiedział jeden z wysokich rangą urzędników w rozmowie z Politico. – Teraz nie możemy im powiedzieć: „przepraszam, wymachiwaliście niewłaściwymi flagami – dodał.
– Naprawdę zasługujemy na kolejny logiczny krok, jakim jest status kandydata. To daleko od członkostwa. Nie otwiera nawet negocjacji akcesyjnych – powiedział Politico Igor Żółkiew, wiceszef biura prezydenta Zełenskiego. – K iedy pyta się ukraińskich żołnierzy walczących gdzieś w Donbasie lub na południu Ukrainy z rosyjską agresją: „Czy chcesz być częścią rodziny Unii Europejskiej?” Mówią: „Tak, zdecydowanie. Bo o to właśnie walczę. Walczę nie tylko o Ukrainę, walczę o wartości europejskie. Walczę z rosyjską agresją w Europie – dodał.
Ukraina państwem kandydującym? Politico: Trzy kraje wciąż przeciw
Ostateczna decyzja ws. uznania Ukrainy za kraj kandydujący do UE wymaga jednomyślnej zgody wszystkich unijnych państw. Kwestia ma być rozpatrywana na unijnym szczycie, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w dniach 23-24 czerwca.
Politico, powołując na brukselskich urzędników i dyplomatów, informuje, że co najmniej trzy kraje nadal są przeciwne nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego. O status ubiegają się również Mołdawia i Gruzja.
Warto przypomnieć, że od momentu nadania statusu do przyjęcia do Unii Europejskiej jest daleka droga. Status państwa kandydującego posiadają Macedonia Północna od 2005 r., Czarnogóra od 2008 roku oraz Serbię i Albanię od 2009 r.
Czytaj też:
Ukraiński ambasador w Berlinie gorzko o traktowaniu uchodźców. „Po wojnie bilans będzie ponury”