11 lipca przypada 79. rocznica „krwawej niedzieli”, czyli kulminacyjnego momentu rzezi wołyńskiej. W tym dniu obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. W czasie odbywających się z tej okazji w Warszawie uroczystości prezydent Andrzej Duda poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował do tamtejszej Rady Najwyższej projekt ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu na Ukrainie.
– Dzisiaj Ukraina poprzez ten akt i poprzez gest prezydenta składa serdeczne zaproszenie – wy jesteście tutaj na szczególnych prawach witani. Niech to będzie dla nas szczególnym znakiem w tych wszystkich sprawach, w których mówić często trudno. Zwłaszcza drugiej stronie, bo po prostu czasem wstyd – podkreślił Andrzej Duda.
Ustawa o nadaniu specjalnego statusu Polakom na Ukrainie
Informację przekazaną przez polskiego prezydenta podają ukraińskie media, m.in. agencja Unian i „Ukraińska Prawda”. Serwisy zaznaczają jednak, że projekt ustawy nie jest jeszcze dostępny na stronie parlamentu. Cytują też obszernie przemówienie Andrzeja Dudy.
Z nieoficjalnych ustaleń portalu gazeta.pl wynika, że projekt ma zawierać m.in. ułatwienia w podejmowaniu pracy i nadawanie odpowiednika polskiego numeru PESEL.
Wolodymyr Zełenski wywiązał się z obietnicy
Unian przypomina, że 22 maja prezydenci Polski i Ukrainy zgodzili się podpisać dwustronną umowę o wspólnej kontroli celnej. W czasie przemówienia w Radzie Najwyższej Zełenski zapowiedział wówczas też, że w najbliższym czasie do parlamentu trafi projekt ustawy o szczególnym statusie prawnym obywateli polskich na Ukrainie. Jak podkreślił, "takie ustawy mają wielkie znaczenie symboliczne, pokazujące, że Ukraińcy i Polacy są równi". - Jestem przekonany, że ukraińscy parlamentarzyści szybko i większością głosów przyjmą tę ustawę - powiedział.
Czytaj też:
Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Nieoficjalnie: ważne inicjatywy Zełenskiego w planach