Na 11 lipca Rosja zwołała posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w formule Arria, czyli nieformalnego spotkania. Temat posiedzenia był ewidentną próbą narzucenia państwom ONZ rosyjskiej narracji propagandowej, gdyż brzmiał „Neonazizm i radykalny nacjonalizm: badanie przyczyn kryzysu na Ukrainie”.
Rosja atakuje Ukrainę na forum ONZ. Wykorzystała rocznicę rzezi wołyńskiej
Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski poinformował, że nieprzypadkowo na datę spotkania wybrano 11 lipca, czyli rocznicę „krwawej niedzieli”, kulminacyjnego momentu rzezi wołyńskiej.
„W rocznicę zbrodni wołyńskiej Rosja na forum ONZ zaatakowała Ukrainę, między innymi cynicznie wykorzystując pamięć ofiar” – napisał Szczerski.
Polski ambasador poinformował też o bojkocie spotkania przez Polskę i 45 innych państw. W tej sprawie państwa wydały wspólne oświadczenie.
Bojkot na forum ONZ. Podpisała go Polska i 45 innych państw
„Potępiamy Rosję za ponowne nadużycie swojego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do szerzenia dezinformacji. Odrzucamy nieustanne wysiłki Rosji, na rzecz zniekształcenia historii dla jej własnych celów politycznych i promowania niezwykle szkodliwe fałszywych narracji i dezinformacji o krajach sąsiednich, w tym przez bezpodstawne określanie innych jako »neofaszystów« i »neonazistów«” – czytamy w oświadczeniu. „Kwestie rosnącego globalnego neonazizmu i antysemityzmu zasługują na konstruktywną dyskusję. Żałujemy, że nie było to dzisiaj intencją Rosji” – dodano.
Państwa zarzucają Rosji, że dzisiejsze nieformalne spotkanie to kolejna cyniczna i oczywista próba „usprawiedliwienia niesprowokowanej, masowej i nielegalnej inwazji na Ukrainę, której ciągłe skutki są tragiczne nie tylko dla mieszkańców Ukrainy, ale także dla ludzi na całym świecie”.
„Ponawiamy nasz apel do Rosji o zaprzestanie wrogich kampanii dezinformacyjnych przeciwko Ukrainie, o zakończenie brutalnej i prowadzonej z premedytacją wojny agresywnej oraz o natychmiastowe, całkowite i bezwarunkowe wycofanie swoich sił i sprzętu z terytorium Ukrainy” – wezwali sygnatariusze.
Oświadczenie zostało podpisane przez Albanię, Andorę, Australię, Austrię, Belgię, Bułgarię, Kanadę, Chorwację, Republikę Cypryjską, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Gruzję, Niemcy, Grecję, Gwatemalę, Węgry, Islandię, Irlandię, Włochy, Japonię, Łotwę, Liechtenstein, Litwę, Luksemburg, Maltę, Republikę Mołdawii, Monako, Czarnogórę, Macedonię Północną, Niderlandy, Nową Zelandię, Norwegię, Palau, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Hiszpanię, Szwecję, Ukrainę, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i Unię Europejską.
Czytaj też:
Morawiecki o rzezi wołyńskiej: Ukraina widzi, że spadkobiercą UPA jest ruski mir