Komendant Główny Policji wnioskował o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi. Powód? Polityk Konfederacji wielokrotnie odmawiał dostosowania się do zasad wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa i nie chciał zakładać maseczki w miejscach publicznych.
Łącznie od maja do grudnia 2022 roku policja skierowała aż dziesięć takich wniosków. W dokumentach podkreślano, że poseł nie chciał zasłonić nosa i ust m.in. podczas posiedzenia Rady Miasta Rzeszowa, a także w trakcie konferencji prasowej w Rzeszowie oraz Warszawie. Jeden z wniosków dotyczył z kolei naruszenia zasad ruchu drogowego, czyli złamania zakazu jazdy w obu kierunku podczas zgromadzenia publicznego w Warszawie w październiku 2021 r.
Ponadto, Grzegorz Braun wielokrotnie był karany przez Elżbietę Witek za nienoszenie maseczki podczas obrad Sejmu. Polityk był wykluczany z obrad i nie mógł brać udziału w głosowaniach.
Immunitet Grzegorza Brauna zostanie uchylony?
19 lipca sprawą polityka Konfederacji zajęła się sejmowa Komisja Regulaminowa Spraw Poselskich i Immunitetowych. Obradom komisji przewodniczył Kazimierz Smoliński. Parlamentarzysta PiS po tajnym głosowaniu poinformował obecnego na posiedzeniu Grzegorza Brauna o pozytywnym zaopiniowaniu wniosków Komendanta Głównego Policji o pozbawienie go immunitetu.
Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, problemy mogą mieć też pozostali posłowie Konfederacji. Policja chce bowiem trzy razy ukarać Jakuba Kuleszę, a Konrad Berkowicz, Robert Winnicki i Krzysztof Bosak mają odpowiedzieć za jedno wykroczenie. Policja nie ujawnia jednak, o jakie konkretnie czyny chodzi.