„Na które ugrupowanie polityczne oddałaby Pani/Pan głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę?” – takie pytanie usłyszeli respondenci, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez pracownię Social Changes dla portalu wpolityce.pl. W sondażu prowadzi Zjednoczona Prawica (PiS i Solidarna Polska). Na tę koalicję chęć oddania głosu zadeklarowało 37 proc. badanych (spadek o 1 punkt procentowy poparcia w porównaniu z badaniem z ubiegłego tygodnia).
Najnowszy sondaż. Konfederacja remisuje z Lewicą
Druga w zestawieniu jest Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z wynikiem 31 proc. głosów (wzrost o 4 punkty procentowe). Ostatnie miejsce na podium zajmują Konfederacja (spadek o 1 punkt procentowy) i Lewica – SLD, Wiosna, Lewica Razem (wynik bez zmian w porównaniu do poprzedniego badania). Zdobyły po 8 proc. głosów.
Na kolejnych pozycjach uplasowały się Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 7 proc. (spadek o 3 punkty procentowe), Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska – 5 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe), Kukiz’15 – 2 proc. (poparcie bez zmian), Porozumienie – 1 proc. (poparcie bez zmian). Na inne ugrupowanie planuje zagłosować 1 proc. respondentów. Warto zaznaczyć, że w wynikach nie zostały uwzględnione głosy niezdecydowanych wyborców.
Wybory parlamentarne. Jaka byłaby frekwencja?
W sondażu sprawdzono także, ile osób zamierza wziąć udział w wyborach. „Zdecydowanie” skorzystać z tego prawa chce 47 proc., a „raczej” – 13 proc. Łącznie – w mniejszym lub większym stopniu – przy wyborczej urnie planuje pojawić się 60 proc. badanych. „Zdecydowanie” nie zagłosuje – 18 proc., a „raczej” nie – 14 proc. respondentów (łącznie 32 proc.) 8 proc. nie umie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
Portal wpolityce.pl przekazał również informacje o metodologii przeprowadzania sondażu. „Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 5 do 8 sierpnia 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków” – czytamy.