Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss spotkała się w południe z królową Elżbietą II na zamku Balmoral w Szkocji i oficjalnie otrzymała misję utworzenia nowego rządu. Następnie na Downing Street 10 wygłosiła swoje pierwsze przemówienie do narodu. - Teraz jest czas, aby rozwiązać problemy, które powstrzymują Wielką Brytanię – stwierdziła Truss. Zapowiedziała też, że ma „odważny plan” na reformy i obniżkę podatków, co ma spowodować wzrost gospodarczy.
– Obniżę podatki, aby wynagrodzić ciężką pracę i pobudzić wzrost gospodarczy i inwestycje – obiecała. Zapewniła też, że zajmie się kryzysem energetycznym wywołanym przez „wojnę Władimira Putina” i „zabezpieczy przyszłe dostawy energii”. Nowa premier mówiła również o służbie zdrowia, która ma zostać „postawiona na solidnych podstawach”.
Gabinet Liz Truss
Wieczorem Liz Truss ogłosiła skład swojego gabinetu. Ministrem zdrowia i opieki społecznej w randze wicepremiera została Therese Coffey, jedna z najbliższych sojuszniczek Truss, która przewodniczyła jej kampanii na lidera Partii Konserwatywnej. Z kolei stanowisko ministra finansów objął Kwasi Kwarteng, który do tej pory pełnił funkcję ministra biznesu.
Na ministra spraw zagranicznych mianowany został James Cleverly, który wcześniej był ministrem oświaty, a na czele ministerstwa spraw wewnętrznych stanęła była prokurator generalna Suella Braverman. Ministrem obrony nadal będzie Ben Wallace, który objął tę funkcję jeszcze za czasów Borisa Johnsona. Z kolei Brandon Lewis, który w rządzie Johnsona był ministrem ds. Irlandii Północnej, został powołany na stanowisko ministra sprawiedliwości.
Wcześniej przygotowany plan
BBC zwraca uwagę na różnorodność nowego gabinetu. Trzy z czterech tzw. wielkich urzędów pełnić będą przedstawiciele mniejszości etnicznych. Kwasi Kwarteng, którego rodzice pochodzą z Ghany, został pierwszym czarnoskórym ministrem finansów Wielkiej Brytanii, a James Cleverly, którego matka pochodzi z Sierra Leone, jest pierwszym czarnoskórym ministrem spraw zagranicznych. Z kolei rodzice Suelli Braverman przybyli do Wielkiej Brytanii z Kenii i Mauritiusu.
Brytyjskie media podkreślają też, ze w gabinecie nie znalazło się miejsce dla stronników konkurenta Truss w walce o przywództwo w partii, Rushiego Sunaka. Usunięci zostali m.in.: wicepremier w rządzie Johnsona Dominic Raab, minister transportu Grant Shapps, minister zdrowia Steve Barclay oraz minister środowiska George Eustice.
Według Sky News nominacje wskazują na to, że Truss miała już wcześniej przygotowany plan, bo była pewna tego, że zostanie przewodniczącą Partii Konserwatywnej.
Czytaj też:
Była przeciwniczką brexitu i monarchii. Kim jest nowa premier Wielkiej Brytanii?