W lipcu ubiegłego roku na kongresie Prawa i Sprawiedliwości delegaci wybrali Jarosława Kaczyńskiego na kolejną kadencję na stanowisku prezesa partii. Decyzja była formalnością – jako dotychczasowy, wieloletni lider, nie miał konkurentów. Kaczyński zapowiedział wówczas, ze „po raz ostatni staje na czele PiS”. – Nie jestem już młody i spotkały mnie w życiu różnego rodzaju bardzo trudne wydarzenia, ale postaram się podołać. Jednocześnie przyrzekam: jeśli przyjdzie taki moment, w którym zrozumiem, że to już jest ponad możliwości, to oczywiście odejdę – zadeklarował.
Od dawna trwają też spekulacje, kto zastąpi Kaczyńskiego. Prezes też sam podsyca te dociekania. W czerwcu, ustępując ze stanowiska wicepremiera ds. bezpieczeństwa, oświadczył, że obecny szef MON Mariusz Błaszczak „z całą pewnością zastąpi go znakomicie pod każdym względem, także jeżeli chodzi o wszystkie funkcje”, co dodatkowo rozpaliło dyskusję. O tę kwestię Kaczyńskiego zapytał też w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu reporter TVN24. – Na razie, do 2025 roku, jestem ja. Jeżeli nie umrę, to pewnie będę – odpowiedział prezes PiS.
Kaczyński na emeryturę? Sondaż
Tymczasem, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, aż 55,1 proc. respondentów chce, by Kaczyński jak najszybciej przeszedł na polityczną emeryturę. 7,6 proc. badanych wskazało, że powinno to się stać po zakończeniu kadencji na stanowisku prezesa, a 5,6 proc. uważa, ze Kaczyński powinien odejść z życia publicznego po wyborach w 2023 r. Zaledwie 24,8 proc. uczestników badania uważa, że prezes PiS powinien pozostać w polityce jak najdłużej. 6,6 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Wycofania się Kaczyńskiego nie wyobraża sobie większość osób deklarujących się jako wyborcy PiS. 56 proc. z nich wskazało, że prezes powinien być w polityce jak najdłużej, a 21 proc. uważa, że powinien dotrwać do końca kadencji w 2025 r. Z kolei na odejście po wyborach w 2023 r. wskazało 9 proc. Tylko 4 proc. respondentów chciałoby jak najszybszego odejścia swojego lidera na emeryturę.
Sondaż przeprowadzono w dniach 9-11 września metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków.