„Niestety, wielomiesięczna zwłoka w Sejmie i zmiany w ustawie doprowadziły do impasu” – oświadczył z początkiem stycznia Andrzej Duda. Później prezydent raz jeszcze odciął się od rządowego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt nowelizacji został złożony przez posłów PiS 13 grudnia.
Nowy sondaż. Co z przyszłością Zjednoczonej Prawicy?
Miesiąc później, podczas posiedzenia Sejmu 13 stycznia posłowie podjęli decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wyniki głosowania do samego końca były niespodzianką. Wstrzymująca się opozycja chciała pokazać, że jest odpowiedzialna i nie blokuje projektu, który może doprowadzić do pozyskania pieniędzy z KPO.
Przeciwnicy – Solidarna Polska razem z Konfederacją – pokazywali jak bardzo różnią się od PiS w sprawie relacji z Brukselą i jak dzielnie bronią suwerenności Polski.
– Komisja Europejska działa metodami zorganizowanej grupy przestępczej, bezprawnym szantażem wymuszając zmiany w polskim porządku prawnym, sprzecznych z polską suwerennością. Dlatego Solidarna Polska nigdy nie będzie uczestniczyć w pisaniu ustaw pod dyktando brukselskich urzędników – deklarował wówczas Zbigniew Ziobro.
Najnowszy sondaż. W tej sprawie zwolennicy rządu zgadzają się z wyborcami opozycji
W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski ankietowanych zapytano, czy „biorąc pod uwagę publiczne spory między Morawieckim, Ziobrą i Dudą, obóz Zjednoczonej Prawicy rozpadnie się jeszcze przed jesiennymi wyborami”. 52,4 proc. Polaków „nie widzi takiej możliwości”, natomiast 25,3 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a „raczej nie” – 27,1 proc.
Z kolei 22,9 proc. ankietowanych sądzi, że Zjednoczona Prawica się rozpadnie. „Zdecydowanie tak” odpowiedziało 14,6 proc. respondentów, a „raczej tak” – 8,3 proc. Ponadto z sondażu wynika, że w rozpad Zjednoczonej Prawicy przed wyborami parlamentarnymi nie wierzą nie tylko wyborcy PiS, ale także zwolennicy opozycji.
Czytaj też:
Zaskakująca deklaracja Ziobry. „Trzeba być gotowym na różne scenariusze”Czytaj też:
Grupa posłów PiS nie zagłosowała ws. SN. Macierewicz może liczyć na specjalne traktowanie