Zbigniew Ziobro wielokrotnie podkreślał swoje zasługi w reformowaniu polskiego sądownictwa. Minister wspominał m.in. o zmianach w Sądzie Najwyższym, rewolucji w sposobie wyłaniania członków Krajowej Rady Sądownictwa a także usprawieniu działań sądów powszechnych. Przeciwnicy tych zmian tłumaczą, że lider Solidarnej Polski chce przede wszystkim uzależnić władzę sądowniczą od władzy wykonawczej. Wiele zastrzeżeń ma także Komisja Europejska.
W rozmowie z tygodnikiem „Sieci” Mateusz Morawiecki ostro wypowiadał się na temat reform wymiaru sprawiedliwości. – Większego chaosu i kłopotów, niż mamy w sądownictwie, już chyba mieć nie możemy. Sądownictwo zostało doprowadzone do stanu półzapaści i myślę, że będzie wegetowało do momentu, gdy nastąpi jakaś poprawa, a może i szersza zgoda na zmiany. Dzisiaj jest gorzej niż było – ocenił premier.
Wyniki najnowszego sondażu fatalne dla Ziobry
Pracownia SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej” sprawdziła, jak Polacy oceniają reformy wymiaru sprawiedliwości. Z badania wynika, że zdaniem większości respondentów sytuacja w sądownictwie jest znacznie gorsza niż przed 2015 rokiem. Na pytanie, czy obecnie sądy działają lepiej niż 8 lat temu twierdząco odpowiedziało 8,6 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 52,8 proc. ankietowanych. 18 proc. respondentów nie zauważyło żadnych zmian w funkcjonowaniu sądów i uważa, że obecnie sytuacja jest dokładnie taka sama jest przed 2015 rokiem.
– Przekonanie, że polskie sądy nie działają lepiej niż przez 2015 rokiem, rośnie wraz z wiekiem. Niemal sześciu na dziesięciu badanych z wykształceniem wyższym oraz taki sam odsetek respondentów z dochodem między 3001 a 4000 zł netto jest zdania, że sądy w Polsce nie funkcjonują lepiej niż wcześniej. Takiego samego zdania jest sześć osób na dziesięć mieszkających w miastach wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców – skomentowała Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.
Czytaj też:
Kowalski nie wykluczył koalicji z Polską 2050. „Za jedno lubię Hołownię”Czytaj też:
Komorowski gorzko o Tusku i PO. „Masa uleciała w kosmos”