Aleksander Łukaszenka od wtorku do czwartku przebywa z wizytą w Pekinie. Białoruska, państwowa agencja BełTa przekazała, że w środę doszło do spotkania jeden na jeden przywódców Chin i Białorusi, a także do rozmów delegacji, które „trwały znaczne dłużej niż planowano”.
Białoruś i Chiny zacieśniają współpracę
Państwowa agencja relacjonuje, że rozmowy przebiegały w „ciepłej i przyjaznej atmosferze” i nastąpiła „głęboka wymiana poglądów na temat całego spektrum współpracy białorusko-chińskiej, a także kwestii międzynarodowych i regionalnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”.
Po spotkaniu, które odbyło się w Wielkiej Hali Ludowej, Łukaszenka i Xi Jinping podpisali oświadczenie w sprawie „dalszego rozwoju wzorowych stosunków na każdą pogodę i wszechstronnego partnerstwa strategicznego między Białorusią a Chinami w nowej erze”.
– Dzisiaj wspólnie ustalimy nowe wizje rozwoju stosunków dwustronnych… Nasze wieloletnie przyjacielskie kontakty sprawią, że nasza przyjaźń będzie nierozerwalna – powiedział Xi Łukaszence podczas spotkania, a jego wypowiedź cytuje CNN.
Podpisano szereg porozumień
Strony podkreśliły, że „podstawą stabilnego rozwoju stosunków białorusko-chińskich jest wzajemne zdecydowane wsparcie w kwestiach dotyczących ich głównych interesów”. Z deklaracji wynika, że obie strony mają „wspólnie dążyć do do pogłębienia wszechstronnej współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, dalszego promowania ułatwień w procedurach handlowych między obydwoma państwami, uwolnienia potencjału ruchu tranzytowego, w tym szlaku kolejowego Chiny-Europa, i stale zwiększać wolumen handlu dwustronnego”.
Z oświadczenia wynika też między innymi, że Mińsk i Pekin mają „zacieśniać współpracę w sektorach obronności, egzekwowania prawa i bezpieczeństwa”. W czasie spotkań podpisano też szereg innych dokumentów dotyczących współpracy w różnych obszarach między chińskimi i białoruskimi ministerstwami i innymi instytucjami państwowymi.
Wspólne stanowisko ws. wojny w Ukrainie
Ponadto oba kraje wyraziły „głębokie zaniepokojenie rozwojem konfliktu zbrojnego w regionie europejskim” oraz „ogromne zainteresowanie jak najszybszym zaprowadzeniem pokoju na Ukrainie”. Przywódcy świadczyli, że Białoruś i Chiny są „zainteresowane zapobieżeniem eskalacji kryzysu i gotowe do podjęcia wysiłków na rzecz przywrócenia pokoju i porządku w regionie”.
Czytaj też:
Łukaszenka łącznikiem między Rosją a Chinami? „Prędzej czy później odkryjemy, o co tutaj chodziło”Czytaj też:
Łukaszenka zostanie adwokatem Rosji? Zaskakujące doniesienia ws. wizyty w Chinach