Położone 24 kilometry od centrum Londynu lotnisku Heathrow jest największym portem lotniczym w Europie. W 2014 roku Terminalowi 2, znanego też jako Terminal Królowej, nadano imię Elżbiety II. Zmiana nazwy Terminalu 5 na cześć króla Karola III oznaczałaby, że lotnisko miałoby już dwa terminale nazwane na cześć członków brytyjskiej rodziny królewskiej.
Lotnisko Heathrow chciało uczcić koronację Karola III
Jednak, jak poinformował „The Times”, powołując się na urzędnika rządowego, król Karol III był niechętny tej inicjatywie „ze względu na obawy dotyczące środowiska”. Pałac Buckingham „wezwał ministrów do odrzucenia oferty lotniska” – podała gazeta. Król Karol od dawna znany jest z zaangażowania i działań na rzecz ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi.
– Myślę, że byłaby niezła symetria, gdyby nasze dwa główne terminale – Terminal 5 i Terminal 2 – nazwano Terminalem Króla i Terminalem Królowej. Ale to sprawa dla Kancelarii Rady Ministrów – powiedział dyrektor generalny Heathrow John Holland-Kaye, pytany o pomysł zmiany nazwy terminala na cześć Karola III.
– Od dawna współpracujemy z rodziną królewską – zaznaczył. – Jesteśmy z tego bardzo dumni – dodał dyrektor lotniska.
Koronacja Karola III. Jak będzie przebiegać?
Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja. Wraz z królem koronowana zostanie jego małżonka Camilla. Monarcha wyruszy z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego w Procesji Króla. Nabożeństwo, podczas którego nastąpi koronacja, będzie miało tradycyjny przebieg. Ceremonii przewodniczyć będzie arcybiskup Canterbury Justin Welby.
Po uroczystości tą samą trasą do pałacu wyruszy Procesja Koronacyjna, w której będą uczestniczyć także inni członkowie rodziny królewskiej. Następnie para królewska wraz z rodziną pozdrowią Brytyjczyków z balkonu Pałacu Buckingham.
W niedzielę na Zamku Windsor odbędzie się koncert koronacyjny z udziałem gwiazd. Z kolei poniedziałek 8 maja będzie w Wielkiej Brytanii dniem wolnym od pracy.