W mieście Święty Konstantyn koło Warny znajduje się Polski Dom Wypoczynkowy. Bułgarska posiadłość trafiła w ręce naszego rządu w ramach podziękowania za pomoc humanitarną, której II RP udzieliła Bułgarom po trzęsieniu ziemi w okolicach Starej Zagory z 1928 roku. O nieco zapomnianą nieruchomość postanowiła zapytać oficjalnie Hanna Gill-Piątek z partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Chciała poznać koszt jej utrzymania oraz plany na przyszłość.
Bułgarski ośrodek polskiego rządu
Posłance odpowiedział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Jak ujawnił, w tym roku na utrzymanie kompleksu dawnego Polskiego Domu Wypoczynkowego wydzielono ze środków ministerstwa 73 160 euro. W poprzednich latach było to odpowiednio 74 876,55 euro w 2022r oku oraz 49 794,81 euro w 2021 roku.
Wawrzyk podał też wartość nieruchomości na podstawie ostatniej wyceny z 2014 roku. Wtedy sama działka warta była 1 966 100 euro, a zabudowania znajdujące się na jej terenie 2 456 200 euro. Usprawnienia i uprawy na tej posiadłości wyceniano na 12 100 euro. Oczywiście od tamtego czasu cena takiego ośrodka musiała zauważalnie pójść w górę.
Piotr Wawrzyk o problemie z ośrodkiem w Bułgarii
Wiceminister zwracał uwagę na trudne rozmowy z Bułgarami, ciągnące się od 2010 roku. „Strona bułgarska podtrzymuje stanowisko, że stronie polskiej przysługuje prawo użytkowania działki, dopóki jest właścicielem obiektu na nim posadowionego. Kompleks dawnego Polskiego Domu Wypoczynkowego wymaga generalnego remontu oraz daleko idącej modernizacji, a więc podjęcia wysokonakładowych i długoterminowych działań inwestorskich, możliwość podjęcia których wszystkie konsultowane przez MSZ resorty uzależniają od uregulowania stanu prawnego nieruchomości (pozyskanie pewnego prawa do gruntu, nieobarczonego dodatkowymi warunkami)” – pisał w odpowiedzi.
Czytaj też:
Potencjalny atak na Bramę Brzeską? Andrzej Duda ujawnił, na co mogłaby liczyć PolskaCzytaj też:
„Aleja milionerów PiS” w Warszawie. „Polaku, ty pracujesz, a oni się bogacą”