W niedzielę 9 lipca na Jasnej Górze w Częstochowie zgromadzili się uczestnicy XXXII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. W wydarzeniu uczestniczyli najważniejsi politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele.
Średniowieczny miecz na ręce ojca Rydzyka
W trakcie uroczystości minister aktywów państwowych Jacek Sasin razem z prezesem Grupy Enea Pawłem Majewskim wręczyli ojcu Tadeuszowi Rydzykowi miecz z czasów Mieszka I. Eksponat ma trafić do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu, którego pomysłodawcą jest założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam.
Warty około ćwierć miliona złotych podarek, który miał zostać zakupiony z prywatnych zbiorów antykwarycznych przez Eneę, wywołał polityczną burzę. Lider stowarzyszenia Młoda Polska Jan Strzeżek poinformował, że złoży wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie zasadności tego wydatku. Z kolei rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec napisał w mediach społecznościowych, że „za średniowieczny miecz podarowany Rydzykowi Polacy zapłacą 250 tys. zł w rachunkach za prąd”. Jacek Sasin musiał tłumaczyć się ze sprawy w Sejmie.
Wcześniej była husarska zbroja z kolczugą
Okazuje się jednak, że średniowieczny miecz to nie jedyny prezent, który państwowe spółki przekazały muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Wirtualna Polska ustaliła, że już wcześniej fundacja innej państwowej spółki – Lotosu, podarowała muzeum pochodzącą z XVII wieku zbroję husarską z kolczugą. W wewnętrznych sprawozdaniach fundacja wskazała, że ma to być „główny eksponat” wystawy stałej w powstającym w Toruniu muzeum. Wartość zbroi nie została zapisana.
Wirtualna Polska zwraca też uwagę, że w czasie gdy Fundacja Lotosu zakupiła eksponat, prezesem spółki był wspomniany już Paweł Majewski.
Miliony z budżetu na muzeum
Z kolei w czerwcu „Newsweek” poinformował, że Muzeum „Pamięć i Tożsamość” otrzymało od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację w wysokości 136,6 mln zł na budowę placówki, oraz 42,7 miliona złotych na wystawę stałą.
Czytaj też:
Jeszcze pielgrzymka, czy już kampania? „Nie składajmy Jasnej Góry na ołtarzu polityki”Czytaj też:
Nagranie z Jasnej Góry hitem sieci. Taniec Kaczyńskiego i ministrów podbija internet