W piątek, 4 sierpnia prezydent RP złożył podpis pod ustawą Kamilka przyjętą przez Sejm pod koniec lipca. Za przygotowanie projektu nowelizacji odpowiadał Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, który pracował nad nim razem z ekspertami UNICEF.
Prezydent podpisał ustawę Kamilka
– Historyczne zmiany na rzecz ochrony najmłodszych wchodzą w życie. Prace nad wdrożeniem rozwiązań już zostały rozpoczęte w Ministerstwie Sprawiedliwości – podkreślił wiceminister. W nowelizacji znalazł się zapis o wdrożeniu procedury Serious Case Reviews, która nakłada na służby obowiązek „analizowania najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych”.
Zmiany wprowadzone przez ustawę Kamilka zakładają także wprowadzenie określonych „Standardów Ochrony Małoletnich” w szkołach, szpitalach i innych instytucjach. Od tej pory dzieci będą chronione przed skrzywdzeniem systemowo, a każdy przypadek zagrożenia zdrowia lub życia nieletnich będzie szczegółowo badany.
Współpraca z UNICEF
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało w swoim oświadczeniu kampanię informacyjną na rzecz zwalczania przemocy wobec dzieci. Program ma ruszyć we wrześniu i objąć całą Polskę. Na kampanię będą składały się debaty eksperckie oraz konferencje, których przygotowaniem zajęło się ministerstwo oraz UNICEF.
Biuro Komunikacji i Promocji poinformowało także o dotychczasowych i planowanych działaniach na rzecz najmłodszych ofiar przemocy. Fundusz Sprawiedliwości prowadzi Sieć Pomocy Pokrzywdzonym, skierowaną do osób, które doświadczyły przemocy domowej, gróźb czy znęcania się. We współpracy z ekspertami powstaje też Krajowy Plan Działania na rzecz ochrony dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym, będący wynikiem prób ustalania ogólnopolskiej strategii walki z przestępczością seksualną wobec dzieci.
Czytaj też:
Budżet z 92 mld zł deficytu. Prezydent podpisał ustawęCzytaj też:
Oskarżonemu o pobicie Marcina Bosaka grożą nawet 3 lata więzienia. Jest akt oskarżenia