W środę prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej. Prezydentowi towarzyszył minister Wojciech Kolarski.
Andrzej Duda mówił o dwudziestoletniej drodze do wolnej Polski. – Dzięki niezłomności ludzi Solidarności, patriotów, dziś w 43. rocznicę podpisania porozumienia kończącego strajk robotników idziemy drogą, która wiedzie od roku 1970 – mówił.
Przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odsłonięto w środę pomnik Bohaterów Stycznia'71. – Dziękuję, że mogliśmy odsłonić ten niezwykle symboliczny pomnik strajku i protestu okupionego krwią – mówił prezydent. Pomnik składa się z wielkiej śruby okrętowej i płyt, które symbolizują fale Bałtyku.
Andrzej Duda: Rzeczpospolita nie zapomina o swoim Pomorzu Zachodnim
Prezydent przypomniał też słowa papieża i przełomowy moment roku 1978 na drodze do wolności.
– Nasz rodak Karol Wojtyła, Jan Paweł II został wybrany na Stolicę Piotrową ku zdumieniu całego świata. Niezwykle mocna postać, która bez wątpienia przyczyniła się do zmiany oblicza ziemi, dla nas na szczęście tej ziemi – wspominał.
– Robotnicy wybrzeża, stoczniowy, kolejarze, którzy strajkowali w 1976 roku mieli świadomość tego, że są ich setki tysięcy. Potem się okazało, że miliony, a Solidarność zrzeszyła 10 mln ludzi. Było to dowodem siły polskiego społeczeństwa – mówił.
– Szczecin od samego początku mówił o wolnych związkach zawodowych. Oczywiście, zapisać się ich w sensie prawnym nie udało. Władza komunistyczna zgodziła się na samorządne, ale wszyscy wiedzieli, o co chodzi. Wolność była w duszach, sercach, czynie, udało się ją rozlać na całe polskie państwo. Dzięki temu udało się budować Polskę, którą dzisiaj mamy. Chciałbym wyrazić życzenie, żebyście byli z tej Polski zadowoleni – kontynuował prezydent.
Dodał, że „Rzeczpospolita nie zapomina o swoim Pomorzu Zachodnim. Pamięta o Szczecinie, jego zapleczu gospodarczym, odbudowie przemysłu portowego, o przywracaniu go tam, gdzie ucierpiał na przestrzeni dziesięcioleci”.
– Stąd decyzje o rozbudowie zakładu w Policach, o tym, pobliskie by Świnoujście wreszcie uzyskało swoje bezpośrednie połączenie, żeby był długo obiecywany tunel – zaznaczył.
Czytaj też:
Sierpień '80. Tak powstała „Solidarność”. Podpisanie porozumień sierpniowych w GdańskuCzytaj też:
21 postulatów Sierpnia ’80. Robotnicy walczyli o prawo do strajku, ale i wolność słowa, czy mieszkania