Już jutro dojdzie do korespondencyjnego starcia „na programy” i kulminacji politycznego przekazu między dwoma głównymi blokami politycznymi. W sobotę 9 września w Końskich odbędzie się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, a w Tarnowie kongres Koalicji Obywatelskiej. Zarówno PiS, jak i KO zapowiadają, że podczas wydarzeń zostaną ogłoszone konkrety.
Cztery konkrety programowe PiS. „Przebitka” z Trzaskowskim
Partia Jarosława Kaczyńskiego rozpoczęła „ofensywę programową” na początku tygodnia i dzień po dniu odsłaniała kolejne karty. Jako pierwszy został ogłoszony program „Przyjazne Osiedle”, który zakłada modernizację i rewitalizację bloków z tzw. wielkiej płyty.
Przy prezentacji tego postulatu nie obyło się bez uszczypliwości. – Koniec z dziadostwem i drzwiami sklejonymi taśmą samoprzylepną – powiedział Mateusz Morawiecki a na „przebitce” widać Rafała Trzaskowskiego, który w czasie kampanii prezydenckiej z 2020 r. podjął się nie lada wyzwania: próbował zabezpieczyć chybotliwy element w drzwiach za pomocą… taśmy klejącej.
Druga propozycja PiS-u to „Dobry posiłek”, a w założeniach programu jest poprawa jakości produktów spożywczych w szpitalach i konsultacje z dietetykami. Program „Lokalna półka” stanowi zapowiedź nałożenia zobowiązania na markety, w których ofercie minimum miałoby stanowić 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców.
„Bon szkolny – Poznaj Polskę” to kolejna propozycja PiS. – Sfinansujemy 1-2 dniowe wycieczki edukacyjne dla każdej klasy i każdego ucznia w Polsce. To oznacza, że w przyszłym roku prawie pięć milionów uczniów odwiedzi najważniejsze miejsca w Polsce – powiedział Przemysław Czarnek. Czujny odbiorca może jednak zauważyć pewną rozbieżność albo niedokładność. Minister edukacji i nauki zapowiedział „sfinansowanie” wycieczek, a w poście na portalu X (dawniej Twitter) Prawo i Sprawiedliwość napisało o „dofinansowaniu dwudniowych wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy, każdego ucznia w Polsce”.
PiS ruszył z programową ofensywą czy strzela politycznymi ślepakami?
Prof. Rafał Chwedoruk, odnosząc się do zaprezentowanych postulatów programowych, nawiązał do poprzednich kampanii wyborczych i objętej wówczas przez PiS strategii, która okazała się skuteczna. – W 2015 i 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość triumfowało, ponieważ potrafiło dokładnie rozpoznać mapę społecznych interesów. Stało się konfederacją nie tylko prawicowego elektoratu, ale także różnego rodzaju nisz, które tworzyły osoby niezadowolone z rządów PO – mówi w rozmowie z „Wprost” politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.