Wyniki nowego sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 wskazują, że zdecydowana większość Polek i Polaków popiera wizję wojska niezależnego od polityków.
Sondaż. Wojsko w kampanii PiS
Na pytanie: „czy Pana(i) zdaniem wojsko polskie powinno być apolityczne?” twierdząco odpowiedziało 77 proc. badanych. 18 proc. respondentów sprzeciwiło się odpolitycznionej armii, a 5 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
W badaniu dla „Faktów” TVN i TVN 24 padło także pytanie związane z udziałem wojska w działaniach kampanijnych. „Czy według Pana(i) Prawo i Sprawiedliwość wykorzystywało wojsko w swojej kampanii wyborczej?” – zapytała firma Kantar. Ponad połowa, 56 proc., ankietowanych odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Przedstawionej w pytaniu tezie zaprzeczyło 35 proc. uczestników badania, a 9 proc. wstrzymało się od wyboru, wskazując na odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Dymisje w Wojsku Polskim
We wtorek, 10 października „Rzeczpospolita” poinformowała o dymisjach kluczowych polskich dowódców. Rezygnacje na biurko Andrzeja Dudy złożyli Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Tomasz Piotrowski. Na ich stanowiska powołano generała broni Wiesława Kukułę oraz generała dywizji Macieja Klisza.
Zmiany w dowództwie stały się jednym z głównych tematów debaty politycznej. Donald Tusk poinformował o kolejnych zwolnieniach „wysokich rangą oficerów”. – Nie ma zgody na włączanie Wojska Polskiego w kampanię wyborczą. Nie ma zgody, żeby wprowadzać chaos w sytuacji realnego zagrożenia – stwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Firma Kantar zrealizowała sondaż telefoniczny w dniach 10-12 października 2023 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie liczącej 1702 pełnoletnich osób.
Czytaj też:
Tornado w wojsku, debata TVP i burza wokół „Zielonej granicy”. Tak przebiegała kampania wyborczaCzytaj też:
TVP wyemitowało planszę przed orędziem marszałka Grodzkiego. Twitter zasypany komentarzami