W czwartek w Sejmie spotkali się parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy zasiądą w ławach poselskich w nowej kadencji. Ludowcy i Polska 2050 utworzą oddzielne kluby, choć w wyborach partie wystartowały razem pod szyldem Trzeciej Drogi. Zamierzają jednak ze sobą ściśle współpracować – konsultować prace i uzgadniać stanowiska w czasie głosowań.
Krzysztof Paszyk przewodniczącym klubu PSL
Podczas pierwszego posiedzenia wybrane zostały władze klubu parlamentarnego PSL. Przewodniczącym został Krzysztof Paszyk, a wiceprzewodniczącymi: Bożena Żelazowska, Marek Sawicki, Jacek Tomczak i Magdalena Sroka. Funkcję sekretarza klubu będzie pełnić Agnieszka Kłopotek, a na rzecznika dyscypliny została powołana Urszula Nowogórska.
Jacek Tomczak będzie w prezydium klubu reprezentantem Centrum dla Polski, do którego należą również Ireneusz Raś i Radosław Lubczyk. Z kolei Magdalena Sroka to była prezes Porozumienia Jarosława Gowina.
– Jest nam niezmiernie miło poinformować po pierwszym posiedzeniu klubu parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzecia Droga, że z woli wszystkich członków i członkiń tego klubu zostałem wybrany przewodniczącym. Za ten wybór bardzo dziękuję – powiedział Paszyk na konferencji po posiedzeniu klubu.
„Chcemy być do dyspozycji”
Poseł zapewniał, że klub będzie otwarty na dziennikarzy. – Chcemy być do dyspozycji, ja osobiście też będę dostępny. Mamy taką nadzieję, że Sejm X kadencji otworzy się w pełni na przedstawicieli mediów, aby służyć informacją. (...) To jest pierwszy cel, na który dzisiaj stawiamy– podkreślił Paszyk.
W dobiegającej końca kadencji Sejmu pracami klubu PSL – Koalicji Polskiej kierował Władysław Kosiniak-Kamysz. Teraz lider ludowców, według doniesień mediów, ma otrzymać stanowisko wicepremiera w nowym rządzie, współtworzonym przez KO, Trzecią Drogę i Lewicę.
Czytaj też:
Marek Sawicki przeciął spór między PiS i Konfederacją. Podjął ważną decyzjęCzytaj też:
Paweł Kukiz o PiS: Jeśli będą wymagali „cyrografu”, nie wejdę do klubu