Milei, który ma objąć urząd 10 grudnia, obiecał „drastyczne zmiany”, aby poradzić sobie z „tragiczną rzeczywistością” w kraju, gwałtownie rosnącą inflacją i powszechnym ubóstwem. Skierował również przesłanie do społeczności międzynarodowej: „Argentyna powróci na miejsce w świecie, którego nigdy nie powinna była stracić”.
Wybory w Argentynie. Sergio Massa ustąpił
Wcześniej jego rywal, Sergio Massa – który otrzymał 11,5 mln głosów w porównaniu do 14,4 mln Milei – przyznał się do porażki, jeszcze zanim ogłoszono oficjalne wyniki wyborów.
– Argentyńczycy wybrali inną drogę – powiedział Massa, który powiedział, że zadzwonił do Milei, aby pogratulować mu zwycięstwa i wycofać się z polityki.
– Oczywiście nie są to wyniki, na które liczyliśmy i rozmawiałem z Javierem Milei, aby mu pogratulować, ponieważ jest on prezydentem, którego większość Argentyńczyków wybrała na następne cztery lata – dodał Massa. Jego ruch rządził przez 16 z ostatnich 20 lat.
Zwolennicy Milei cieszyli się z triumfu swojego 53-letniego lidera, którego opisują jako ekonomicznego wizjonera gotowego wyprowadzić Argentynę z jednego z najgorszych kryzysów gospodarczych w kraju od dziesięcioleci.
Podczas swojej kampanii Milei obiecał zlikwidować bank centralny i dolaryzować gospodarkę w celu przezwyciężenia katastrofy finansowej, która doprowadziła 40 proc. obywateli z 45 milionów obywateli Argentyny do ubóstwa i spowodowała wzrost inflacji do ponad 140 proc. – Wiem, jak wytępić raka inflacji – oświadczył Milei podczas ostatniej niedzielnej debaty prezydenckiej, którą zdaniem większości ekspertów wygrał Massa.
Były prezydent USA Donald Trump napisał do Milei: „Cały świat patrzył! Jestem z ciebie bardzo dumny. Odmienisz swój kraj i naprawdę sprawisz, że Argentyna znów będzie wielka”. Jego zwycięstwo świętował również właściciel X Elon Musk, który napisał: „Argentyna czeka na dobrobyt”.
Lewicowi przeciwnicy Milei zareagowali szokiem i przygnębieniem na wybór notorycznie niekonsekwentnej postaci, której radykalne pomysły obejmują legalizację sprzedaży organów, zerwanie więzi z dwoma największymi partnerami handlowymi Argentyny, Brazylią i Chinami, oraz zamknięcie kilkunastu ministerstw.