– To są cztery różne partie i środowiska. Są takie rzeczy, które nas różnią i będą różnić – w ten sposób o rozmowach koalicyjnych dotyczących planów powołania wspólnego rządu mówił na antenie TVN24 Włodzimierz Czarzasty. Dodał, że skład Rady Ministrów jest już ustalony. – Nie powiem nic więcej na ten temat. Przedstawi to pan premier Donald Tusk – przekazał.
Włodzimierz Czarzasty zwrócił jednak uwagę, że 1/4 doniesień prasowych dotycząca składu rządu „nie jest zgodna z prawdą”. Konrad Piasecki chciał, by polityk Lewicy potwierdzi, że znajdzie się tam Krzysztof Gawkowski oraz dwie kobiety: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Karolina Zioło-Pużuk, jako kandydatki do resortów rodziny i nauki.
Włodzimierz Czarzasty: Skład Rady Ministrów jest już ustalony
– Nie, nie mogę tego powiedzieć, bo to jest nieprawda. Jest inaczej – odparł. – Jestem już doświadczonym politykiem. Ustaliliśmy, że Donald Tusk o tym poinformuje i tak będzie – podsumował Czarzasty.
Jak według medialnych doniesień ma wyglądać nowy rząd Donalda Tuska? „Fakty” TVN nieoficjalnie, że stanowiska wicepremierów obejmą: prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, który dodatkowo obejmie resort obrony oraz Krzysztof Gawkowski, który zostanie ministrem cyfryzacji.
Kto w rządzie Donalda Tuska? Nieoficjalne doniesienia
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Wprost.pl szefem dyplomacji zostanie Radosław Sikorski. Ministrem sprawiedliwości ma być Adam Bodnar natomiast Adam Szłapka – ministrem ds. UE. Ministrem spraw wewnętrznych i administracji – zgodnie z tymi doniesieniami – zostanie Marcin Kierwiński, a Tomasz Siemoniak będzie koordynatorem służb specjalnych.
Ministrem kultury i dziedzictwa narodowego zostanie Bartłomiej Sienkiewicz, a ministerstwem finansów pokieruje Andrzej Domański. Ministrem Aktywów Państwowych ma zostać Borys Budka, a Sportu i Turystyki Sławomir Nitras. Ministrem edukacji ma być Barbara Nowacka. Jeszcze do niedawna najpoważniejszą kandydatką na to stanowisko była Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ale posłanka Lewicy obejmie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Ministerstwem Zdrowia pokieruje Izabela Leszczyna, a resortem infrastruktury Dariusz Klimczak. Na czele Ministerstwa Rozwoju i Technologii znajdzie się Krzysztof Hetman, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi obejmie Czesław Siekierski. Ministrem klimatu i środowiska zostanie Paulina Hennig-Kloska, a funduszy i polityki regionalnej Michał Kobosko. Na razie nie wiadomo, kto zostanie ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Ten resort ma objąć właśnie polityk Lewicy, czego Włodzimierz Czarzasty nie potwierdza.
Czytaj też:
Co zrobi Mateusz Morawiecki? „Gra na czas jest uzasadniona”Czytaj też:
Mariusz Błaszczak tłumaczy swoją obecność w rządzie. „Zwyciężyła idea”