W Polsce zarejestrowana została partia Polski Ruch Lewicowy, w skrócie PRL. – Może nie wszystkim PRL kojarzy się dobrze, ale jednak większość osób, która żyła w tym okresie, nie ma do niego złego stosunku – komentował w rozmowie z „Rzeczpospolitą” współzałożyciel ugrupowania Włodzimierz Gorki. Gorki ubolewa, że w kontekście Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie wspomina się o plusach: poradzenia sobie z analfabetyzmem czy uprzemysłowieniem po II wojnie światowej.
W Polsce pojawiła się partia PRL – Polski Ruch Lewicowy
„Rz” podkreśla, że na polskiej scenie politycznej nie ma partii mocniej nawiązującej do Polski Ludowej. W ubiegłej kadencji Zbigniew Ziobro próbował zdelegalizować Komunistyczną Partię Polski, ale ta wydawała się mocniej akcentować międzynarodowy charakter ruchu komunistycznego. Z kolei w 2017 r. wyrejestrowany został Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka.
Część osób z Ruchu im. Gierka współtworzy dziś Polski Ruch Lewicowy. Innym ze współzałożycieli jest Andrzej Jaroszewicz – rajdowiec, syn zamordowanego w niewyjaśnionych okolicznościach byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza. Jednym z elementów programu Polskiego Ruchu Lewicowego jest dbanie o obiektywną ocenę okresu PRL-u. Partia chce też zabiegać o dobre relacje z sąsiadami i walczyć z nierównościami społecznymi.
Partia PRL bez szans na odniesienie sukcesu?
Ruchowi im. Gierka nie udało się wprowadzić przedstawicieli do Sejmu, mimo startu z list SLD, czy Lewicy Razem. Prof. Jarosław Flis nie daje Polskiemu Ruchowi Lewicowemu zbyt wielkich szans na sukces. – Elektorat tęskniący za PRL jest coraz mniej liczny, a na emeryturę odchodzą obecnie osoby, które pod koniec tego okresu miały 30 lat – skomentował socjolog.
Czytaj też:
Korwin-Mikke idzie po swoje. Do nowej partii otrzymał już kilkaset zgłoszeńCzytaj też:
Marianna Schreiber wyrzucona z własnej partii. „Koniunkturalne zmiany poglądów”