We wrześniu tego roku, na trochę ponad miesiąc przed wyborami, Koalicja Obywatelska przedstawiła program „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”. Priorytetowe obietnice podzielono na 21 kluczowych obszarów. Wśród nich znalazła się też część dotycząca rozliczania rządów Prawa i Sprawiedliwości, w której wymieniono nazwiska osób, które – zdaniem KO – powinny stanąć przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz „niezależną, odpolitycznioną prokuraturą”.
Ruszył licznik 100 konkretów w 100 dni. „To całkowicie oddolna inicjatywa”
Po wyborach Donald Tusk już kilkukrotnie powtarzał zobowiązanie do realizacji zapowiedzi. – Pytacie o konkrety. Tak, są zapisane, są znane. Nie muszę czytać ani 100 konkretów, ani innych elementów programu rządowego innych partii politycznych. Cała Polska zna te konkrety. Polska nas będzie z tego rozliczała. Nie boję się tego. W imieniu całego przyszłego rządu mogę wam powiedzieć: nie obawiamy się żadnej z tych obietnic. Zostaną zrealizowane – podkreślał nowy premier w swoim exposé w Sejmie.
Przypilnowania dotrzymania obietnic podjął się Radek Karbowski, autor serwisu Skrót polityczny. Na swojej stronie internetowej uruchomił specjalny licznik.
„Koalicja Obywatelska przed wyborami zadeklarowała realizację 100 konkretów w trakcie pierwszych 100 dni rządów, a ja zebrałem je w jednym miejscu i będę obserwował, które z nich udało się zrealizować. To całkowicie oddolna inicjatywa – nie jestem związany z żadną redakcją, ugrupowaniem politycznym czy stowarzyszeniem. Działam w pojedynkę i patrzę na ręce polityków wszystkich opcji” – zapewnia autor licznika.
Czas upływa
Licznik odlicza 100 dni od momentu zaprzysiężenia rządu Tuska. Pod co sekundę zmieniającym się licznikiem upływającego czasu 100 dni wypisano wszystkie sto postulatów. Przy każdym jest wypisany status zrealizowane, nierozstrzygnięte lub niezrealizowane. Na razie wszystkie 100 postulatów ma status „nierozstrzygnięte”.
Przy każdym z postulatów zostawiono też miejsce na komentarz. Na razie znalazł się tylko jeden „Ustawa została przyjęta przez Sejm oraz Senat” przy postulacie dotyczącym wprowadzenia finansowania in vitro z budżetu państwa.
Czytaj też:
Pierwsza zmiana w Orlenie. Budka odwołał bliską przyjaciółkę KaczyńskiegoCzytaj też:
Tusk i Sikorski udadzą się z wizytą do USA? „Niewykluczona rozmowa z Bidenem”