W czwartek, 11 stycznia 2024 roku o godzinie 11:00 w Trybunale Konstytucyjnym odbędzie się rozprawa związana z „procedurą pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP” – ogłoszono na stronie internetowej organu władzy sądowniczej.
Trybunał Konstytucyjny. Spór o NBP
Na wniosek grupy posłów TK zbada zgodność części przepisów zawartych w ustawie o Trybunale Stanu z Konstytucją i dokumentami unijnymi. Rozpoznaniem zajmie się skład orzekający pod przewodnictwem prezes organu Julii Przyłębskiej. Znajdą się w nim także sędziowie TK: Bartłomiej Sochański, Bogdan Święczkowski i Rafał Wojciechowski, a sprawozdawcą będzie Krystyna Pawłowicz.
Rozprawa poświęcona zostanie drugiemu zdaniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu, które stanowi o zawieszeniu w czynnościach osoby, która poprzez uchwałę pociągnięta zostaje do odpowiedzialności przed TS.
Organ ma sprawdzić, czy zapis ten nie przeczy m.in. konstytucyjnemu prawu prezesa Narodowego Banku Polskiego do „emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej” i „gwarancji niezależności banków centralnych” zapewnionej przez Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Glapiński przed Trybunałem Stanu?
Tydzień później, 18 stycznia o godzinie 11:00, odbędzie się kolejna rozprawa, tym razem na wniosek grupy senatorów. Ten sam skład orzekający zbada zgodność art. 13 ust. 1a ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu, czyli zapisu o bezwzględnej większości wymaganej do podjęcia uchwały o postawieniu osoby przed TS.
Wnioski mają związek z zapowiedziami polityków obozu rządzącego, którzy podczas kampanii wyborczej przekonywali, że – jeśli dojdą do władzy – Adam Glapiński zostanie postawiony przed TS. Prezes NBP zadeklarował jednak gotowość współpracy z nową Radą Ministrów. – Ja to odbieram jako dobry znak (...) Powiem trochę tak po mojemu, łaski nie robi – skomentował jego słowa Donald Tusk.
Czytaj też:
Decyzja TK wstrzyma zmiany w mediach? Myrcha: Już sam wniosek jest absurdalnyCzytaj też:
Trybunał Konstytucyjny o unijnych karach dla Polski: Niezgodne z konstytucją