Liczna grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, razem z liderem prawicy – posłem Jarosławem Kaczyńskim – pojechała pod budynek TVP na Woronicza w Warszawie. Zostali wpuszczeni do środka, a następnie spędzili tam wiele godzin.
244 posłów głosowało „za”. 116 posłów nieobecnych w budynku Sejmu
Jak informowaliśmy we wtorek, Sejm podjął decyzję dotyczącą uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych, oraz Polskiej Agencji Prasowej. 244 posłów i posłanek głosowało „za”, zaś przeciw – jedynie 84. Od głosu wstrzymało się 16 parlamentarzystów. Warto podkreślić, że aż 116 posłów nie było wtedy nawet w budynku Sejmu – w tym także były szef obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Czy w tej sytuacji posłowie mogą spodziewać się jakichkolwiek konsekwencji? Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego – wicemarszałek – zabrał głos w tej sprawie. – Tutaj widzieliśmy, że przynajmniej duża część posłów Prawa i Sprawiedliwości, która wystąpi być może o usprawiedliwienie, bo tego nie wiem, brała udział, w takim można powiedzieć wieczorze pożegnalnym partyjnej telewizji, takiej ostatniej wieczerzy. (...) Jeżeli na moim biurku znajdą się usprawiedliwienia, w których będzie jako powód podany udział w „ostatniej wieczerzy” na Woronicza, to oczywiście nie będzie to argument, który mnie przekona – mówi, cytowany przez redakcję portalu Money.
Odwołano prezesów
Sejm wezwał organy państwowe do „niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową” – brzmi fragment uchwały.
Zaś przed godziną 11 we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało komunikat informujący opinię publiczną o podjętych decyzjach. 19 grudnia 2023 roku „odwołano dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek” – czytamy na X/Twitterze.
„Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego, oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych, oraz Polskie Agencji Prasowej” – informuje MKiDN.
Czytaj też:
Koalicja powtarza manewr PiS? Suski: Tu nie ma żadnej ustawyCzytaj też:
Kaczyńskiemu puściły nerwy: „Uważaj, gówniarzu, żebyś ty nie siedział”