Szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdan Zdrojewski ujawnił w rozmowie z Radiem ZET, że duża ustawa medialna wejdzie w życie w połowie 2024 roku – wskazał tu na marzec lub kwiecień, choć w grę wchodzi także początek lata. Jej „założenia są gotowe”. Istnieje jednak cień niepewności, że po stronie prezydenta „nie będzie specjalnej woli”, by złożyć podpis.
Ws. ustawy dot. likwidacji Rady Mediów Narodowych Zdrojewski wyjawił, że gotowy projekt znajduje się nawet w tzw. sejmowej zamrażarce – umieściła go tam (ówczesna) marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Projekt ustawy przegłosował Senat. Być może jednak będzie w nim trzeba „dokonać drobnych korekt”.
Jeśli zaś chodzi o zawetowaną przez Andrzeja Dudę ustawę okołobudżetową – decyzja prezydenta wiąże się z pewnymi skutkami. Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa czy Polskie Radio są postawione w stan likwidacji. Zdrojewski powiedział, że pojawiła się konieczność redukcji zatrudnień, zobowiązań i cięcia kosztów. Decyzje takie podjąć należy, by w niedługim czasie, w ciągu kilku miesięcy „media mogły wyjść na prostą”.
Co z TVP Info? Nazwa zbyt „wulgarna”
Jeśli zaś chodzi o TVP Info, polityk Platformy Obywatelskiej stwierdził, że ulec zmianie powinna nazwa kanału. Uzasadnił to, mówiąc, że dziś „kojarzy się z wulgarną, agresywną propagandą”. Czy jednak faktycznie do tego dojdzie? Tego nie wiadomo. Zdrojewski zasugerował zmianę „brandu na bardziej neutralny”. Ostatecznie decyzje wokół TVP Info podejmować będą fachowcy, m.in. dziennikarze – a nie politycy.
Zdrojewski na antenie Radia ZET podkreślił, że „media publiczne nie zostaną zlikwidowane”. Choć „mogą być przekształcone w formule prawie każdej”. – Wiemy, jaki jest kontekst prawny – podkreślił.
Zmiany w mediach publicznych. Wniosek ws. wotum nieufności dla Sienkiewicza
Warto przypomnieć, że w drugiej połowie grudnia doszło do zmian w mediach publicznych. Minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz powołał nowe Rady Nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP, a te powołały nowe zarządy spółek. Wkrótce TVP Info przestało nadawać. Działać przestał także portal internetowy stacji. W siedzibach PAP czy TVP pojawili się zaś politycy Prawa i Sprawiedliwości.
3 stycznia na konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej, poinformowali o złożeniu do Sejmu wniosku ws. wotum nieufności dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Zapowiedzieli też manifestację w obronie wolności słowa, mediów oraz demokracji, która odbyć się ma 11 stycznia w Warszawie.
Czytaj też:
Maciej Orłoś w studiu „Teleexpressu”. „To nie jest fotomontaż”Czytaj też:
Ważna zapowiedź Donalda Tuska. „Na pewno jeszcze w styczniu będziemy gotowi z inicjatywą”