Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy odrzucił wniosek o wpisanie do KRS nowych władz Polskiego Radia powołanych w grudniu przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza – poinformował Onet. Wcześniej podobna decyzja zapadła ws. władz TVP. Niewiele to jednak zmienia w aktualnej sytuacji.
Negatywna decyzja ws. wpisania nowych władz Polskiego Radia do Krajowego Rejestru Sądowego argumentowana była przede wszystkim uchwałą Trybunału Konstytucyjnego z 1995 r., wedle której „zasada niezależności publicznej radiofonii i telewizji przybiera wyrazistą postać, gdy rozpatruje się jej pozycję wobec rządu i struktur jemu podległych”.
Sąd przywołuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
„Istotą reformy z 1992 r. było przekształcenie rządowej radiofonii i telewizji w radiofonię i telewizję publiczną. Celem konkretnej regulacji było odseparowanie radia i telewizji od rządu i powiązanej z nią większości parlamentarnej, tak aby uniemożliwić traktowanie tych środków jako masowego przekazu jako politycznego instrumentu rządzenia” – cytuje Onet.
Dalej czytamy, że „ów nakaz zachowania wewnętrznego pluralizmu w programach publicznej radiofonii i telewizji możliwy jest do zrealizowania tylko pod warunkiem zachowania ich wyraźnego dysonansu od aktualnego dysponenta politycznego”.
Ponadto przywołany został wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r., w którym stwierdzono niekonstytucyjność odsunięcia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od procedury powoływania władz TVP i Polskiego Radia. Podkreślono jednak, że tak jak w przypadku ministra, tak i w przypadku powołania przez Radę Mediów Narodowych nie korzysta się z domniemania konstytucyjności.
Likwidator pozostaje na stanowisku
Odrzucenie wpisu do KRS nie oznacza wielkich zmian w organizacji Polskiego Radia. Dotyczy ono jedynie władz, które zostały wybrane przez Bartłomieja Sienkiewicza 20 grudnia ub.r., a nie likwidatora, który został ustanowiony tydzień później przy okazji prezydenckiego weta dla ustawy budżetowej.
Analogiczną sytuację w Telewizji Polskiej skomentował Piotr Zemła, przewodniczący rady nadzorczej TVP SA w likwidacji. – Postanowienie w żadnym zakresie nie odnosi się do kwestii likwidacji TVP S.A. Trzeba pamiętać, że kwestie wpisu do KRS mają charakter deklaratoryjny, a zatem nie mają waloru kształtowania rzeczywistości – uchwała zgromadzenia akcjonariuszy funkcjonuje i ma moc prawną, dopóki nie zostanie zmieniona bądź właściwy sąd nie stwierdzi jej nieważności – wytłumaczył.
Czytaj też:
Likwidator działał na szkodę TVP? Posłowie PiS zawiadamiają prokuraturęCzytaj też:
„Niedyskrecje parlamentarne”. Okupacja Sejmu? PiS nie chce być „ciamajdanem”